Nie zastanawiaj się, reaguj!

  • 07.09.2018, 15:02 (aktualizacja 09.09.2018, 18:57)
  • Katarzyna Kurek
Pierwsza pomoc - nie zastanawiaj się, reaguj!
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Udzielenie pierwszej pomocy osobie będącej w stanie zagrożenia życia lub zdrowia to obowiązek każdego z nas. Niestety często pod wpływem emocji nie wiemy jak się zachować. Dlatego umiejętność udzielania pierwszej pomocy jest tak ważna.

Problem pojawia się w momencie, kiedy stajemy twarzą w twarz z poszkodowanym, zwłaszcza jeśli chodzi o osoby bliskie. Wtedy dochodzą dodatkowe emocje. Nie znamy dnia ani godziny kiedy będziemy musieli komuś pomóc. W momencie kiedy znajdziemy się w takiej sytuacji nie ma czasu na zapoznanie się z poradnikiem pierwszej pomocy. Trzeba natychmiast wdrożyć działania ratownicze. Zanim przystąpimy do udzielenia pierwszej pomocy zadbajmy o własne bezpieczeństwo, sprawdźmy czy nie ma zagrożeń dla nas. W przypadku wypadku komunikacyjnego rozstawmy trójkąty ostrzegawcze dla innych uczestników ruchu drogowego. Często jeśli widzimy kogoś leżącego na ulicy czy w parku, na myśl przychodzi jedno- pijany. Może to być osoba, która ma problemy kardiologiczne, miała atak padaczki, lub jest chora na cukrzycę. Ratownicy medyczni prowadzą bezpłatne szkolenia i kursy udzielania pierwszej pomocy. Również mają swoje stoiska na festynach i piknikach. Jeszcze we wrześniu odbędzie się szkolenie pediatryczne. Podczas kursu ratownicy medyczni pokażą w jaki sposób reanimować niemowlaki oraz dzieci. Młodzież powinna widzieć jak zachować się w przypadku, gdy ktoś potrzebuje pomocy. We wszystkich szkołach prowadzone są zajęcia podczas których nauczyciel bądź instruktor na fantomie pokazują jak prawidłowo wykonać reanimację. Świadomość ludzi na ten temat jest bardzo ważna. Schemat udzielania pierwszej pomocy znajduje się chociażby w internecie, ale odbywają się również bezpłatne szkolenia i kursy. Nigdy nie wiemy kiedy będziemy mogli uratować komuś życie.

 

Katarzyna Kurek

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe