CASTOrada
CASTOrada
CASTOrada

Mural nawiązujący do historii miasta

  • 30.07.2018, 11:54 (aktualizacja 30.07.2018 12:05)
  • Judyta Szczerbińska
Mural nawiązujący do historii miasta
Podziel się:
Oceń:
„Poznajemy miasto, współtworzymy miasto”- pod taką nazwa młodzieżowa Grupa „Spóźnieni” realizuje swój projekt w ramach programu „Mania Działania”. Przez najbliższy tydzień młodzi artyści będą tworzyć mural według własnego projektu. Odsłonięcie wielkoformatowego malowidła odbędzie się w sobotę 4 sierpnia o godzinie 17.00 w Parku Spółdzielców w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Przez ostatnie dwa tygodnie młodzież brała udział w warsztatach sztuki ulicznej. Pod okiem Marcina Jedlikowskiego opracowali projekt własnego muralu pt. „Poznajemy miasto, współtworzymy miasto”, który zostanie przeniesiony na ścianę. Mural ma nawiązać do historii Ostrowca Świętokrzyskiego i ukazać ją w przystępny sposób:

Chcemy tchnąć odrobinę radości w życie naszego miasta. Współpracując ze Stowarzyszeniem Kulturotwórczym Nie z tej Bajki nadamy Ostrowcowi odrobinę koloru poprzez namalowanie muralu [...] Wybraliśmy tę formę artystyczną, ponieważ chcemy zostawić po sobie ślad w przestrzeni miasta i przyczynić się do jego upiększenia. Chcemy także przełamać stereotypy, że w mieście nie dzieje się nic ciekawego i wyjść naprzeciw z ciekawą inicjatywą.

Grupę „Spóźnieni” tworzą: Weronika Brzozowska, Weronika Dyjach, Maja Krajewska, Jagoda Lichota, Dominika Pytlak (koordynatorka grupy), Damian Raczyński, Filip Radomski i Martyna Żak. Jest to młodzież z ostatnich klas liceum, więc jak sami przyznają zdecydowali się na projekt, ponieważ jest to ostatnia szansa na zrobienie czegoś wielkiego w swoim rodzinny mieście, ponieważ niebawem wszyscy wyjadą na studia. Opiekunem  młodzieży jest Wojtek Mazan ze Stowarzyszenia Kulturotwórczego Nie z tej Bajki.

Projekt muralu realizowany jest w ramach programu „Mania Działania”. Celem jest aktywizacja społeczna młodzieży oraz promocja wolontariatu na rzecz społeczności lokalnej. W ramach tego programu lokalne inicjatywy młodzieżowe uzyskują finansowe i merytoryczne wsparcie. Do programu włączyła się gmina Ostrowiec i zleciła Stowarzyszeniu Nie z tej Bajki realizację zadania publicznego pod tą nazwą. W maju odbył się konkurs, na który grupy młodzieżowe przysłały własne pomysły na działanie z określonym harmonogramem i budżetem wydarzenia. Z dziesięciu ofert wybrane zostały cztery, które otrzymały dotację w wysokości 1.000 zł.

Uroczyste odsłonięcie muralu odbędzie się w Parku Spółdzielców w Ostrowcu Świętokrzyskim, w sobotę 4 sierpnia o godzinie 17:00.

 

Judyta Szczerbińska
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe