CASTOrada
CASTOrada
CASTOrada

„Sztafeta Niepodległości” dotrze do Sandomierza

  • 27.07.2018, 13:03
  • Judyta Szczerbińska
 „Sztafeta Niepodległości” dotrze do Sandomierza Materiał organizatora
Podziel się:
Oceń:
W środę 25 lipca wyruszyła „Sztafeta Niepodległości”. Projekt jest jedną z wielu form świętowania 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wydarzenie polega na przemierzeniu Ojczyzny wzdłuż – od gór do morza. Bierze w niej udział 100 uczestników, którzy łącznie pokonają 1100 km.  Sztafeta zaczęła się na najwyższym szczycie Polski, a zakończy się nad Morzem Bałtyckim. Dziś wieczorem uczestnicy wyprawy dotrą do Sandomierza.

Poprzez Sztafetę Niepodległości uczestnicy chcą pokazać piękno Niepodległej w najczystszej postaci – na łonie natury, poprzez uwiecznianie biało-czerwonej flagi w najpiękniejszych okolicznościach przyrody.
Całość trasy podzielona została na pięć etapów, z różnymi dyscyplinami: wspinaczkowa, kolarska, biegowa, piesza i żeglarska. 
Każdy z etapów jest na swój sposób etapem wyczynowym. Trasa w Tatrach była trudna i wymagająca, biegła przez Rysy i Orlą Perć. Etap kolarski to dwa dni po 180 km po wymagającym górzystym i pagórkowatym terenie. Wreszcie przychodzi kolej na etap biegowy o symbolicznej długości 123 km, którą biegacze przebędą na przełomie dwóch dni. Następny etap to wędrówka piesza, inspirowana tradycyjną harcerską sprawnością „Dromader” czyli 100km w 24 godziny. Po wyczerpującym marszu przyjdzie kolej na żeglarzy, którzy przez blisko 2 tygodnie pokonywać będą niełatwą rzekę, jaką jest Wisła by po licznych mieliznach dotrzeć do Gdańska i tam oficjalnie zakończyć Sztafetę.

Po taternikach flagę przejęli kolarze, którzy wyruszyli z Kuźnic w Kierunku Wadowic, aby pod wieczór dotrzeć do Krakowa. Przejechali 171 km po trudnym górzystym  terenie, raz w deszczu, raz w upale, by dowieźć sztafetową flagę aż do Krakowa, gdzie na rynku zakończyli zmagania. 

W piątek 27 lipca kolarze wyruszą o godzinie 7:30 z Rynku Drogą Krajową numer 79, by wieczorem dotrzeć do Sandomierza. Tam około godziny 18:00 dotrą na Rynek by zakończyć swój etap. Dnia następnego flagę po nich przejmą biegacze, którzy przez sobotę i niedzielę przebiegną symbolicznie 123 km.

Organizatorem  „Sztafety Niepodległości” jest Fundacja Aktywnie Kreatywni.

Judyta Szczerbińska
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe