"Stań do apelu" nowa książka Andrzeja Nowaka-Arczewskiego

  • 18.07.2018, 15:27 (aktualizacja 20.07.2018 12:52)
  • Artur Sitarski
"Stań do apelu"
Podziel się:
Oceń:
Na rynku ukazała się książka „Stań do apelu” autorstwa Andrzeja Nowaka-Arczewskiego, pochodzącego z Ostrowca Świętokrzyskiego dziennikarza, publicysty i reportera.

To kolejna pozycja mówiąca o tragicznych losach  Tomasza Wójcika „Tarzana”, postaci  związanej z naszym regionem. Na początku tego roku ukazał się fabularyzowany film dokumentalny „Tarzan – ułan z Zawichostu” produkcji Fundacji Odzyskajmy Nasza Historię i Stowarzyszenia Ostrowieccy Patrioci.  

WSBiP - studiuj blisko domu
WSBiP - studiuj blisko domu
WSBiP - studiuj blisko domu

Praca nad książką trwała blisko dwa lata. Autor dotarł do dokumentów i osób, które poznały „Tarzana” i były świadkami wojennych wydarzeń. W czasie pracy nad książką autor zmierzył się z wieloma problemami. Świadkowie zdarzeń sprzed ponad 70 lat to często ludzie w bardzo sędziwym wieku. Wielu z nich już nie żyje.  

Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości jest dobrą okazją aby zainteresować się postaciami, które żywo wpisały się w historię naszego regionu. Wachmistrz Tomasz Wójcik ps. „Tarzan” niewątpliwie taką postacią był. Piętno wydarzeń wojennych trwale odcisnęło się na społeczeństwie a każda publikacja opisująca ten tragiczny w dziejach Polski okres przybliża nas do zapoznania z historią naszego regionu.

Artur Sitarski

Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
gość
gość 4.10.2018, 16:08

Fenomenalna książka "Stań do apelu. Pseudonim Tarzan". O książce wypowiada znakomity publicysta, historyk, Michał Wójcik:
https://www.youtube.com/watch?…
abc
abc 29.08.2018, 19:15
Bardzo proszę, aby nie mieszać tego pana z filmem "Tarzan - ułan z Zawichostu". To dwa odrębne projekty.
gość
gość 28.09.2018, 10:02
Dwa odrębne projekty, tak jak dwa odrębne światy w widzeniu historii, postaci historycznej. Jeden to obraz powierzchowny w stylu "o żołnierzu, który się kulom nie kłaniał", drugi to próba zrozumienia tragizmu bohatera, jego wyborów, decyzji, pokazania całego kontekstu jego działań.
pen
pen 24.07.2018, 18:06
Żebrowski podczas prezentacji książki to szczyt dyletanctwa. Wypowiada się o publikacji tylko po lekturze jej okładki. Jego zarzuty to jak rzut kulą w płot. Archiwa, źródła, z których podobno autor nie korzystał, są w książce cytowane, zeskanowane. NKWD, UB, Mossad - w książce jest to dokładnie wyjaśnione przez kogo tak naprawdę był ścigany Tomasz Wójcik "Tarzan" . o czym pisał sam bohater w cytowanych materiałach, wypowiadała się rodzina 'Tarzana". pisał autor w rozdziale "Od autora". Gloryfikacja AL w książce - komu pan wciska taką głupotę, panie Żebrowski?
Fly
Fly 19.07.2018, 19:52
Szkoda, że autor po spotkaniu z rodziną Tarzana i historykiem, Leszkiem Żebrowskim, honorowo, nie zdecydował się wycofać książki z obiegu. Zalecam, przed kupnem książki,obejrzenie filmu o niej "W obronie bohatera"Żebrowskiego. I absolutnie nie można zgodzić się, że KAŻDA publikacja przybliża nas do historii. Ta zdecydowanie - nie.
https://www.youtube.com/watch?…
gośc
gośc 20.07.2018, 10:55
szkoda, że autor tego posta krytykującego autora książki i żądającego jej wycofania nie jest w stanie pojąć różnic dotyczących gatunków literackich oraz zamysłu autora ej publikacji! poza tym, tak jak podają wszystkie oficjalne źródła i sam Żebrowski to potwierdza, to nie jest on historykiem a ekonomistą z wykształcenia ! historykiem jest tylko z pasji ale żadnego wykształcenia kierunkowego w tej dziedzinie nie ma!!!

Pozostałe