CASTOrada
CASTOrada
CASTOrada

Kunów stawia na turystykę i hutnicze tradycje

  • 16.07.2018, 12:21 (aktualizacja 16.07.2018 15:38)
  • Artur Sitarski
Kunów stawia na turystykę i hutnicze tradycje
Podziel się:
Oceń:
Projekt edukacyjny „Żelazna kolebka” zainaugurowano w sobotę, 14 lipca piknikiem archeologicznym pod hasłem: „Człowiek i żelazo w pierwszych wiekach naszej ery”. Oprócz pokazów wytopu żelaza, uczestnicy wydarzenia mogli zobaczyć rzemieślników wytwarzających w tradycyjny sposób gliniane naczynia, biżuterię czy ubrania z tamtej epoki. Swoją prezentację mieli legioniści rzymscy. Uwadze nie mogły umknąć walki gladiatorów.

 Magnesem przyciągającym turystów ma być przypomnienie hutniczych tradycji sięgających początków naszej ery. To właśnie w dolinie Kamiennej pierwsi starożytni hutnicy wytapiali żelazo a służyła im do tego dymarka. Pozostałości po takich piecach hutniczych odnaleziono w wielu miejscach regionu m.in. w Nietulisku Dużym. To właśnie tu, w II i III wieku naszej ery wytapiano żelazo. Tutaj również znaleziono największą w tej części Europy liczbę monet z okresu rzymskiego.

Tak więc odwołanie się przez pomysłodawców do tradycji wytopu żelaza nie jest przypadkowe. Stąd pomysł by na terenie dawnej walcowni utworzyć wkrótce projekt edukacyjny „Żelazna kolebka”, który zakłada odnowienie ruin i przystosowanie ich do zwiedzania dla turystów. Obok, w dawnym zbiorniku wodnym, powstanie wioska rzymska z hodowlą zwierząt i uprawą roślin.

Odwołanie się do żelaza jako marki, która nieodłącznie wiąże się z ziemią świętokrzyską ma być nie tylko magnesem przyciągającym turystów, ale również sukcesem gminy. Pomysłodawcy nie boją się konkurować z tak uznaną imprezą jak „Dymarki świętokrzyskie”, które od ponad pół wieku odbywają się w Nowej Słupi.

Pikniki historyczno-archeologiczne są okazją do obcowania i pokazywania historii w sposób nieszablonowy. To dobra okazja na spędzanie wolnego czasu, nowe poznania i poszerzanie wiedzy.

Artur Sitarski
  • TAGI:

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
gość
gość 17.07.2018, 06:12
"Pomysłodawcy nie boją się konkurować z tak uznaną imprezą jak „Dymarki świętokrzyskie”, które od ponad" ... dziesięciu lat tworzyli w warstwie historyczno -rekonstrukcyjnej.
wuj_truj
wuj_truj 18.07.2018, 14:21
Może się to podobać albo nie podobać, ale to są fakty. i nie zmienią tego żadne kciuki w dół. Faktem jest również to, że gmina Nowa Słupia o CK-A nie dba i jeżeli to się nie zmieni, niebawem festyn disko-polo będzie jedynym tematem do ogarnięcia i organizacji.
gość
gość 17.07.2018, 07:26
Slusznie Pan/Pani zauwazyla. Z tym ze nie od 10 a od 20 lat tworzyli tę impreze, a co po niektorzy z nich jeszcze dluzej. Nie wspominajac juz o tym ze znak i marka Dymarki Świętokrzyskie należą do nich, a to co sie dzieje w Nowej Słupi z Dymarkami Swietokrzyskimi nie ma juz nic wspolnego.

Pozostałe