Strażak i instruktor nurkowania jaskiniowego

  • 11.07.2018, 16:24 (aktualizacja 12.07.2018 12:50)
  • Artur Sitarski
Strażak i instruktor nurkowania jaskiniowego
Podziel się:
Oceń:
Przyroda znów pokazała swoją potęgę. O sile żywiołu przekonała się grupa tajlandzkich chłopców wraz z opiekunem. 4 kilometry pod ziemią odcięci od świata. Przez ponad 3 tygodnie czekali na pomoc. To nie scenariusz filmu tylko prawdziwa historia, która się wydarzyła w Tajlandii i wczoraj 10 lipca miała swój szczęśliwy finał.

St. sekc. Sebastian Dobrowolski specjalizuje się w bardzo wąskiej dziedzinie. Jest jednym z kilkunastu nurków jaskiniowych w kraju. Ma uprawnienia do szkolenia nurków i instruktorów jaskiniowych. Pracuje w Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowcu Świętokrzyskim gdzie jest strażakiem.

Skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń Bezpieczni.pl i otrzymaj zniżkę na swoje następne OC/AC
Skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń Bezpieczni.pl i otrzymaj zniżkę na swoje następne OC/AC
Skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń Bezpieczni.pl i otrzymaj zniżkę na swoje następne OC/AC

Obecność osób posiadających doświadczenie i specjalistyczne uprawnienia poprawia bezpieczeństwo obywateli. Problemem jest brak specjalistycznej literatury i materiałów szkoleniowych dla osób chcących specjalizować się w nurkowaniu jaskiniowym.

Nurkowanie jaskiniowe to najwyższy stopień w karierze nurka. Nieprzyjazne człowiekowi środowisko wymaga od nurka jaskiniowego szczególnych predyspozycji. Brak klaustrofobii, odporność na stres i umiejętność szybkiego reagowania na czyhające niebezpieczeństwa to rzeczy z którymi musi umieć sobie radzić nurek jaskiniowy.

Mimo że w Polsce największe jaskinie występują w Tatrach i są dostępne dla profesjonalistów to akcja w Tajlandii pokazała, że wyspecjalizowane grupy nurków jaskiniowych są potrzebne bo coraz częściej grupy amatorów zapuszczają się do opuszczonych jaskiń, szybów i sztolni.

Artur Sitarski

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe