Pokaz "Pana Tadeusza" z muzyką na żywo w wykonaniu zespołu Czerwie

  • 5.07.2018, 15:04
  • Judyta Szczerbińska
Pokaz "Pana Tadeusza" z muzyką na żywo w wykonaniu zespołu Czerwie Materiał organizatora
Podziel się:
Oceń:
W sobotę 7 lipca o godzinie 21.00 na Rynku Starego Miasta w ramach Jarmarku Jagiellońskiego i Turnieju Rycerskiego odbędzie się pokaz niemego filmu "Pan Tadeusz" z roku 1928 z muzyką na żywo w wykonaniu zespołu Czerwie.

"Pan Tadeusz"  to polski film niemy z 1928 roku, w reżyserii Ryszarda Ordyńskiego, zrealizowany na podstawie epopei Adama Mickiewicza. Film zaginął w czasie II wojny światowej. W latach 50-tych XX wieku odnaleziono fragmenty filmu o łącznej długości 42 minut. W 2006 roku we Wrocławiu odnaleziono kolejne fragmenty, dzięki czemu udało się zrekonstruować ok. 120 minut trwającego oryginalnie ponad 3 godziny filmu.
Przy realizacji filmu starano się oddać Mickiewiczowskie realia, dlatego zdjęcia plenerowe zostały nakręcone w województwie nowogródzkim, w majątku nad Świtezią, a grono konsultantów czuwało nad wystrojem wnętrz, kostiumami i rekwizytami.
Uroczysta premiera filmu odbyła się w listopadzie 1928 roku w Warszawie w 10. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W wydarzeniu uczestniczyli najwyżsi dostojnicy państwowi - prezydent Ignacy Mościcki, marszałek Józef Piłsudski, członkowie Rady Ministrów oraz korpusu dyplomatycznego. Słowo wstępne wygłosił pisarz Juliusz Kaden-Bandrowski. 
Film cieszył się ogromnym powodzeniem, otrzymał entuzjastyczne recenzje i wiele ciepłych słów ze strony takich osobistości świata kultury, jak Zofia Nałkowska, Jan Lechoń czy Antoni Słonimski, chociaż nie zabrakło uwag, że na plan pierwszy wysunięto sceny batalistyczne. Na ekranie przewinęła się czołówka ówczesnych gwiazd kina. Plakat do filmu zaprojektował wybitny malarz Wojciech Kossak.

Skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń Bezpieczni.pl i otrzymaj zniżkę na swoje następne OC/AC
Skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń Bezpieczni.pl i otrzymaj zniżkę na swoje następne OC/AC
Skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń Bezpieczni.pl i otrzymaj zniżkę na swoje następne OC/AC

Nie bez przyczyny do projekcji filmu "Pana Tadeusza" zaproszono zespół CZERWIE. Znajduje się on w ścisłej, polskiej czołówce grup grających „na żywo” muzykę do filmów niemych. Jest to niezależna polska formacja prezentująca alternatywne dźwięki z pogranicza folku, etno, sceny absurdu, teatru i filmu. Stworzyli własny niepowtarzalny styl charakteryzujący się niekonwencjonalnym wykorzystaniem instrumentów muzycznych oraz będący fuzją wielu gatunków muzycznych. Są twórcami m.in. muzyki do spektaklu w reżyserii Piotra Cieplaka „Albośmy to jacy, tacy" na podstawie „Wesela" Stanisława Wyspiańskiego. W swojej dyskografii muzycy mają 6 autorskich albumów. W roku 2004 zespół wydał album pt. „Padllina”. Rok 2008 przynosi limitowany projekt pt. „Otwarta Sztuka Dla Ludu", który niejednokrotnie gościł na antenach polskich i europejskich stacji radiowych. Na płycie pojawili się aktorzy z Teatru Powszechnego, producenci muzyki elektronicznej i wielu artystów polskiej sceny muzycznej. W roku 2012 ukazała się różnorodna stylistycznie płyta „Melanż” uznana przez krytyków za jedną z najlepszych płyt wydanych Polsce w 2012 roku. Kolejne płyty to muzyka do filmu z Polą Nergi „Mania” oraz soundtrack do arcydzieła kina niemego „Metropolis” wydana w marcu 2017.
W międzyczasie grupa tworzy muzykę do sztuk teatralnych, filmów niemych, dokumentu i fabuły. Ostatnio do produkcji o łódzkim obozie koncentracyjnym dla dzieci podczas II wojny światowej, w reżyserii Urszuli Sochackiej – „Nie wolno się brzydko bawić” współprodukowany przez TVN oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Pokaz filmu "Pan Tadeusz" z muzyką na żywo w wykonaniu zespołu Czerwie odbędzie się w sobotę 7 lipca o godzinie 21:00 na Rynku Starego Miasta w ramach Jarmarku Jagiellońskiego i Turnieju Rycerskiego.

Judyta Szczerbińska

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe