SANDOMIERZ: Plenerowa wystawa o hucie szkła

  • 3.07.2018, 13:52
  • Judyta Szczerbińska
SANDOMIERZ: Plenerowa wystawa o hucie szkła Materiał organizatora
Podziel się:
Oceń:
2 lipca odbyło się uroczyste otwarcie wystawy pt. "Historia produkcji szkła w Sandomierzu – od HSO do NSG Group" poświęconej historii właściciela marki Pilkington. Gościem specjalnym wydarzenia był prezydent i dyrektor zarządzający NSG Group na świecie - Shigeki Mori. Wystawa, która składa się z 24 plansz przedstawiających dzieje huty od początków jej istnienia, po czasy współczesne, dostępna będzie na sandomierskim Rynku Starego Miasta od lipca do września. 

Wystawę pt. "Historia produkcji szkła w Sandomierzu – od HSO do NSG Group" , której współautorem jest dr hab. Tomisław Giergiel, kierownik Działu Historycznego Muzeum Okręgowego w Sandomierzu, przygotowano pod patronatem Burmistrza Miasta Sandomierza. Na 24 planszach rozmieszczonych na trzech, ponad dwumetrowych kubikach, zaprezentowano przekrojowo dzieje huty, od jej początków, aż po czasy współczesne, gdy stała się częścią światowego koncernu NSG Group. 

WSBiP - studiuj blisko domu
WSBiP - studiuj blisko domu
WSBiP - studiuj blisko domu

Wszyscy odwiedzający podczas wakacji sandomierski Rynek Starego Miasta, będą mieli okazję zobaczyć dokumenty oraz fotografie pochodzące z archiwów NSG Group oraz zbiorów Muzeum Okręgowego w Sandomierzu, obrazujące transformację firmy na przestrzeni ostatnich blisko 80 lat. Historia huty szkła sięga tu bowiem czasów przedwojennych, gdy tuż przed wybucham II Wojny Światowej powstała huta Metan, która uległa zniszczeniu podczas działań wojennych. To ona stała się zalążkiem funkcjonującego obecnie zakładu, mieszczącego się przy ulicy Portowej, którego początki datuje się na lata 50-te minionego wieku. Szerokiej publiczności zostaną udostępnione m. in. unikatowe fotografie autorstwa Janusza Kwiatkowskiego, przedstawiające powstającą hutę oraz przylegające do niej osiedle.  Utrwalone na kliszach obrazy łączą w szerokiej perspektywie dziedzictwo kulturowe i architektoniczne miasta z nowoczesnością i współczesnym postępem technicznym. 

Uroczystego otwarcia wystawy dokonali Prezesi NSG Group w Polsce – Krzysztof Granicki, Ryszard Jania oraz Janusz Kobus, Burmistrz Sandomierza – Marek Bronkowski oraz gość honorowy – prezydent i dyrektor zarządzający NSG Group na świecie, Shigeki Mori.
Wystawa dostępna będzie na sandomierskim Rynku Starego Miasta od lipca do września, a następnie trafi do Muzeum Okręgowego w Sandomierzu. 

Judyta Szczerbińska

Zdjęcia (2)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe