XII Festiwal „Wielki Ogień"

  • 2.07.2018, 15:34 (aktualizacja 04.07.2018 09:58)
  • Judyta Szczerbińska
XII Festiwal „Wielki Ogień"
Podziel się:
Oceń:
Wielki Ogień znów zapłonie w Amfiteatrze Parku Miejskiego. Ta dwudniowa muzyczna impreza już po raz XII odbędzie się w Ostrowcu Świętokrzyskim. Tegoroczna edycja trwać będzie cały weekend 7-8 lipca.

XII Festiwal im. Miry Kubasińskiej - Wielki Ogień odbywać się będzie w dniach od 7 do 8 lipca. Jak co roku, w Amfiteatrze w Parku Miejskim wystąpią gwiazdy oraz zespoły uczestniczące w konkursie Młodych Wykonawców.

Skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń Bezpieczni.pl i otrzymaj zniżkę na swoje następne OC/AC
Skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń Bezpieczni.pl i otrzymaj zniżkę na swoje następne OC/AC
Skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń Bezpieczni.pl i otrzymaj zniżkę na swoje następne OC/AC

W sobotę 7 lipca od godziny 15:00 prezentować się będą zespoły biorące udziałw  konkursie. A już o godzinie 19:30 wystąpi zespół  koncert Omni mOdO (Laureat XI edycji Festiwalu). Omni mOdO – to grupa czterech charyzmatycznych artystów mówiących o sobie: „Poważny zespół grający mało poważną muzykę… albo odwrotnie”. Twórczość grupy to kolaż riffowego, hard rockowego grania połączonego z funkiem, groovem, dynamicznymi scratchami i różnorodnym wokalem. 

Wieczór zokończy koncert zespołu Bright Ophidia z Białegostoku. Grupa na koncie ma cztery oficjalnie wydane albumy świetnie przyjęte przez krytyków jak i słuchaczy.

Niedzielne granie rozpocznie się rónież występami konkursowymi. Na godzinę 18:00 zaplanowany został Koncert Galowy, a 20:30 wystąpi gwiazda festiwalu - zespół Pidżama Porno. Zespół powstał w grudniu 1987 roku z inicjatywy Krzysztofa Grabowskiego i Andrzeja Kozakiewicza, ówczesnych studentów poznańskiego uniwersytetu. Obecnie grupa koncertuje w składzie: Grabaż, Kozak i Kuzyn.

W konkursie, w którym pula nagród wynosi 15.000 zł zaprezentuje się 17 wykonawców. Oceniać je będzie jury w składzie: Andrzej Chochół, Marek Wiernik (również prowadzący) , Marcin Bracichowicz, Czarek Mielko.

O zwycięstwo podczas festiwalu będą walczyć:

Bartek Zobek - podróżnik i muzyk (wokalista, kompozytor i autor tekstów w zespole rockowym Nicponie oraz Inna Bajka). Twórca portalu podróżniczego Kalendarz Przygód i copywriter. Poza tym pilot samolotów turystycznych, miłośnik nurkowania i fotografowania. Publicysta. Pomysłodawca i dyrektor festiwalu muzyczno-podróżniczego Jam w lesie. Bliskie i dalekie wyprawy inspirują go do pisania piosenek.

Warszawska, blues-rockowa grupa BLUUZAUT. Grupa powstała we wrześniu 2013 r., a w 2015 r. zadebiutował ich pierwszy album „blues re-kreacyjny”. Po wydaniu tej płyty działalność zespołu znacznie zmieniła swój charakter z garażowego grania dla siebie i przyjaciół na coraz częstsze pokazywanie się szerszej publiczności. 
W maju 2017 r., na zaproszenie legendy Polskiego Radia - Marka Gaszyńskiego, zespół wziął udział w „Weekendzie Bluesowym” w Warsaw House of Music – Nowym Świecie Muzyki.  Aktualnie zespół tworzą doświadczeni muzycy, obyci ze wszelkiego rodzaju scenami, a styl oraz filozofię muzyczną najlepiej oddaje sama nazwa formacji. Bluuzaut to gra słów i gra stylów, z mocnymi wpływami bluesa i blues-rocka brytyjskiego. 

Zespół Define to zespoł czerpiący z klasyki rocka i  metalu. W obecnym składzie grają od października 2017 r. Tworzą muzykę dbając o każdy szczegół, pozostawiając w utworach cząstkę siebie. 

Folya to rockowo-alternatywny zespół, działający nieprzerwanie od 2008 roku. Po naturalnym, kilkuletnim etapie kształtowania się składu, różnych doświadczeniach koncertowych i studyjnych oraz poszukiwania własnego brzmienia i stylu, w 2015 r. debiutancką płytę pt. THE RISING. W ciągu ostatnich 3 lat zagraliokoło 150 koncertów w całym kraju i kilka poza. Niedawno zakończyli nagrania do drugiego albumu pt. W NIESKOŃCZONOŚĆ i nakręcili clip do singla pt. "Pod powiekami". 

Inclusion  to młody krakowski zespół, który powstał z połączenia pięciu odmiennych charakterów muzycznych, co zaowocowało nietuzinkowym, trudnym do opisania tworem muzycznym, który najlepiej usłyszeć na własne uszy. Od powstania zespołu na koncie muzyków zameldowały się już trzy epki, a spośród licznych koncertów warto wymienić wygranie krakowskiej edycji Festiwalu Emergenza i reprezentowanie Krakowa w Ogólnopolskim finale.

Muzyka zespołu Lethe określana jest jako solidne, korzenne, oldschoolowe granie, tak jak to robili kiedyś najwięksi giganci rocka. U muzyków z Lethe łatwo zasłyszeć wpływy przede wszystkim lat 70, ale także czarnego bluesa, białego bluesa i bluesa w ogólności, czyli klasycznie i rockowo. Dużo, głośno, szybko, improwizacja i dobra zabawa, szacunek dla tego co było i radosne spojrzenie w przyszłość.

Oil Stains to- Seb der Strychen (perkusja, śpiew) i Maciek Sztyma (gitara).  Duet z Koszalina, grają ze sobą od 2013 roku. Szybko złapali wspólny muzyczny język
i stworzyli prosty, korzenny materiał, w którym wyraźnie słychać wpływy bluesowo - rockowej muzyki z lat 60. i 70. Już po kilku miesiącach, we wrześniu zarejestrowali demo. 
Pięć utworów z tej sesji w 2014 roku wydali na epce. Do dwóch - Me and my car oraz Leave my house - powstały klipy. W listopadzie 2013 roku Oil Stains zadebiutował przed publicznością. Od tej pory jeżdżą po większych i mniejszych miejscowościach, regularnie występując, mimo że mieszkają w innych miastach, oddalonych o 150 kilometrów. W 2014 roku grali w Gdańsku na Fląder Festiwal oraz kilku ciekawych pubach - np. Culture Container w Berlinie, 2Koła w Warszawie czy Domku Grabarza w Szczecinie. Oil Stains w maju 2014 roku nagrali utwory na pierwszą płytę wydaną w maju 2015 roku . Lata 2015-2016 upłynęły pod znakiem wielu koncertów min. zakwalifikowali się na festiwal Legendy Rocka organizowany przez Dolinę Charlotty oraz do drugiego etapu Przystanku Woodstock.

Pasieka Obłędu powstała z inicjatywy Damiana Taraska oraz Michała Świętka w Krakowie. Niedługo później j skład został uzupełniony przez Pawła Mirowskiego oraz pierwszego perkusistę - Patryka Kądzielawę. Zespół zaczął stawiać pierwsze kroki w swojej muzycznej podróży, w której zwrot nastąpił w 2012 roku, kiedy to nastała pierwsza zmiana personalna na posadzie bębniarza. Razem z nowym perkusistą - Mateuszem Zakrzewskim, w 2013 roku otrzymali nagrodę publiczności oraz wyróżnienie na przeglądzie zespołów Wielicka Rockomania. Na początku 2014 roku światło dzienne ujrzało ich pierwsze demo zatytułowane "Pytania Bez Odpowiedzi". Rok później za bębnami „Pasieki Obłędu” usiadł Krzysiek Dembowski, który od lat wspierał i towarzyszył swoim kolegom z zespołu. W związku ze zmianą stylistyki oraz postawieniem na bardziej melodyjny wokal, w 2017 roku nowym "nabytkiem" stał się obecny wokalista Kamil Jakubik. Zespół w swojej muzyce wiąże klimaty heavy, thrash i groove metalu oraz hard rocka i punka, co w konsekwencji tworzy potężną mieszankę. W ostatnim kwartale 2017 roku odbyła się premiera ich najnowszego wydawnictwa - Cienie EP.

Pola Chobot & Adam Baran - mili, młodzi ludzie. Mimo skrajności charakterów stanowią jeden organizm muzyczny. Piosenki, które tworzą, swą prostotą i transowością nawiązują do bluesa, często jednak wykraczając poza jego klasyczną formę. Pola jest wokalistką oraz autorką tekstów. Adam to gitarzysta, kompozytor i zapalony szachista. Podczas koncertów innowacyjnie korzystają ze środków takich jak looper i perkusjonalia, tworząc pulsujące i psychodeliczne improwizacje. Ich źródła inspiracji to w takim samym stopniu rdzenne work songs, Muddy Waters, Skip James, jak Bjork czy Radiohead. We wrześniu 2017 roku, na serwisach streamingowych oraz w formie fizycznej ukazał się ich album EP "Brudno", nagrany w jedną, kwietniową noc w malowniczym studiu Monochrom. Tytułowy singiel "Brudno" znalazł się w notowaniu Listy Przebojów Programu Trzeciego Polskiego Radia. W tym samym roku zagrali na dużej scenie katowickiego spodka podczas Rawa Blues Festival.

POLSKA B to zespół, który powstał w 2010 roku w okolicach Białegostoku, z inicjatywy Xepa (gitarzysty) i Sylasa (perkusisty), którzy pogrywali sobie dla własnej radochy w piwnicy na wsi. Krótko po tym, do współpracy zaprosili Morisa. W błyskawicznym tempie powstało kilka utworów, z którymi kapela rozpoczęła koncertowanie w  miejscowych pubach. Przyjęcie ze strony publiczności przerosło wszelkie oczekiwania, okazało się bowiem, że Polska B swoją muzyką daje radochę innym. Przyszedł czas na większe koncerty – zespół dzielił scenę z takimi tuzami, jak Kazik Na Żywo, Strachy Na Lachy, Closterkeller, Coma, Lao Che, Łąki Łan, Poparzeni Kawą Trzy, Jelonek, Luxtorpeda, Proletaryat, Mela Koteluk, Dr Misio, Cochise, Hunter, Corruption, Lipali oraz Illusion. Jest też laureatem wielu przeglądów i festiwali (Wielki Ogień, Ciechan Cover Festival, Rockowania, My Stage, ZMRock, Giwera, Rock On, Konfrontacje, Elbląg Rocks Europa i wiele innych). Zakwalifikował się do polskiego finału międzynarodowego turnieju Hard Rock Rising, organizowanego przez sieć lokali Hard Rock Cafe. W 2013 r. wystąpił jako jedna z „gwiazd” na Juwenaliach w Białymstoku. Piosenka pod tytułem „Batman” dotarła do pierwszego miejsca na Liście Przebojów Fabryki Zespołów. Podobnie stało się też z utworem „Nie Musisz Biec”, który zyskał też miano piosenki tygodnia białostockiego Radia Akadera. We wrześniu 2014 r., Polska B zrealizowała pierwszy w swojej historii teledysk. Wystąpił w nim Paweł Małaszyński – jeden z czołowych polskich aktorów. Towarzyszyła mu drużyna futbolu amerykańskiego, Lowlanders Białystok. W ciągu jednej doby, bez żadnej promocji, klip uzyskał prawie sześć tysięcy odsłon (obecnie, ma ich ponad 20 tysięcy). W ten sposób, zespół promował swój debiutancki album. W lutym 2015 roku, bardzo pochlebną recenzję płyty umieścił na swoich łamach „Teraz Rock” – największy magazyn muzyczny w Polsce. Równie entuzjastycznie odniosła się do niej także „Estrada i Studio”.  

Rafał Rybicki - debiutujący muzyk grający utwory rockowe charakteryzujące się dość mrocznym nastrojem, oraz przekazem tekstowym. Utwory te często są w formie powolnych naładowanych goryczą i frustracją ballad.

Reggaeside to zespół poruszający się w klimatach reggae, ska, rock z elementami  funky i nutką popu. Poświęcają czas swojej pasji, doskonaląc warsztat i aranżując utwory zgodnie z własnymi pomysłami i nowoczesnymi trendami. Miks gatunków muzycznych i energetyczny charakter utworów sprawiają, że docierają do wielopokoleniowego grona odbiorców. Aktywnie przygotowują się do nadchodzącego sezonu koncertowego i liczą, że będzie to przełomowy czas na ich muzycznej drodze. Chcą dzielić się z innymi swoją pasją, radością i przemyśleniami. Czują także, że robią COŚ wartościowego dla siebie, swoich przyjaciół i fanów. W jej skład wchodzi siedmiu muzyków z Nowego Miasta Lubawskiego i okolic.

Snowblind to tykająca bomba muzyczna odpalona w 2015 roku w Katowicach oraz Częstochowie. Energia, adrenalina oraz autentyczność to cechy rozpoznawcze zespołu. Muzycy, w tylko sobie znany sposób, łączą ze sobą elementy hard rocka, grunge'u i metalu, czego wypadkową jest piorunująco uzależniający materiał, gotowy w każdej chwili “rozjechać” potencjalnego słuchacza.
Od dwóch lat Snowblind coraz mocniej rozpycha się na krajowym podwórku, czego dowodem jest kilkadziesiąt zagranych koncertów m.in. u boku formacji Nocny Kochanek, SIQ, Materia, Venflon czy Bracia Figo Fagot. Pod koniec 2017 roku zespół wydał debiutancki album EP „Before I Die I Want To”, który zdobyła szereg pozytywnych recenzji.

Stonage Full Of Sun swoim graniem stara się wykorzystać w muzyce przestrzeń i różnorodność. Ma być w nim dzikość, żywioł i energia, ale też luz i finezja. Inspirują ich głównie brzmienia z południa Stanów Zjednoczonych, ale nie stronią od niczego, co pozwoli się pełniej wyrazić. Łączą surowe, upalne brzmienia bluesa z ciężkimi riffami i mocną perkusją i pokazujemy, że gitara akustyczna nie musi być skazana na lekkie granie. Starają się grać tak, aby każdy instrument odgrywał pierwszoplanową rolę, nie chował się za pozostałe lecz tworzył z nimi solidną i spójną całość. 

The Kroach to młody zespół z Sulejówka. Ma na swoim koncie płytę "...And Hell We Are". Reprezentant Polski na Wacken Metal Battle 2017, gdzie mogli zagrac u boku takich gwiazd jak Megadeth, Marylin Manson, Alice Cooper czy Europe na festiwalu w Niemczech. Supportowali takie zespoły jak Turbo, Nocny Kochanek, Kabanos, Goldenlife czy Bajm.

Zespół 3r12 zdobyl 1 miejsce w plebiscycie pol-cafe w Essen ,,muzyk roku 2013,,na 1 festiwalu polskiej piosenki polonijnej w Opolu zostali laureatami.
Zespol promuje i rozpowszechnia utwory M.Kubasinskiej i ojca polskiego bluesa T.Nalepy w calej europie zachodniej. W roku 2015 r. wydali płytę pt.,,Czas,, z utworami autorskimi.
 

Judyta Szczerbińska

Zdjęcia (16)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe