×

Dziś obchodzimy Dzień Honorowych Dawców Krwi

  • 14.06.2018, 12:02 (aktualizacja 14.06.2018 15:49)
  • Artur Sitarski
Dziś obchodzimy Dzień Honorowych Dawców Krwi
loadingŁaduję odtwarzacz...
Podziel się:
Oceń:
14 czerwca jest świętem krwiodawców. Data obchodów Światowego Dnia Honorowych Dawców Krwi jest związana z dniem urodzin Karola Landsteinera, austriackiego lekarza patologa i immunologa, który w 1901 r. odkrył, że w krwinkach czerwonych występują dwa antygeny warunkujące zjawisko aglutynacji (zlepiania się) krwinek w zetknięciu z krwinkami o odmiennej strukturze antygenowej.

Landsteiner na podstawie swoich obserwacji wyróżnił trzy grupy krwi, za co otrzymał w 1930 r. Nagrodę Nobla. Umożliwiło to rozwój transfuzjologii i podstaw bezpiecznego przetaczania krwi. W 1940 r. Landsteiner był również współodkrywcą czynnika Rh. Dzień Honorowych Dawców Krwi Obchodzony jest na całym świecie od 2004 r. 

WSBiP - studiuj blisko domu
WSBiP - studiuj blisko domu
WSBiP - studiuj blisko domu

Krew to jedna z najcenniejszych rzeczy jaką posiada człowiek. Nie da jej się wyprodukować, nie ma zamienników a jest niezbędna do życia. Dlatego tak ważne jest aby się nią dzielić.  Pomoc jest niezbędna bo codziennie pacjenci szpitali i klinik w naszym województwie potrzebują wiele litrów krwi. Brakuje jej szczególnie w okresie letnio-wakacyjnym. Wbrew obiegowej opinii krwi nie potrzebują tylko ofiary wypadków drogowych. Jest ona potrzebna przy operacjach, transfuzjach czy porodach. Potrzebują jej zarówno dzieci jaki i osoby dorosłe.  Dawcą może zostać każdy kto jest zdrowy i chce pomóc a krwi nie da się długo przechowywać dlatego tak ważna jest regularność w jej pozyskiwaniu.  Niestety w społeczeństwie dalej krąży wiele mitów dotyczących oddawania krwi. Walczy się z nimi bardzo trudno a przez to wiele osób boi się konsekwencji zdrowotnych wynikających z regularnego oddawania krwi. Nie bójmy się oddawać krwi. Jest to całkowicie bezpieczne i nie grozi uszczerbkiem na zdrowiu. Oprócz świadomości, że pomaga się ratować zdrowie i życie drugiego człowieka możemy skorzystać z innych przywilejów. I nie chodzi tu tylko o upominki w postaci czekolady, które dawcy otrzymują przy każdym oddaniu krwi.

Ostrowiec Świętokrzyski jest stałym punktem na mapie honorowego krwiodawstwa. Miasto ma bardzo duże możliwości, dlatego każdy kto chce oddać krew może to zrobić w szpitalu w każdy dzień roboczy w godzinach od 7 do 10.30. Nie bójmy się pomagać bo nigdy nie wiadomo kiedy my będziemy potrzebować krwi.

Artur Sitarski

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe