CASTOrada
CASTOrada
CASTOrada

74. rocznica śmierci Ponurego

  • 14.06.2018, 11:20 (aktualizacja 14.06.2018 15:50)
  • Katarzyna Kurek
74. rocznica śmierci Ponurego
Podziel się:
Oceń:
Liceum Ogólnokształcące nr II w Ostrowcu Świętokrzyskim uczciło 74 rocznicę śmierci Jana Piwnika "Ponurego", dowódcy partyzanckiego Armii Krajowej w Górach Świętokrzyskich, który zginął w walce z Niemcami pod Jewłaszami nad Niemnem.

Jan Piwnik "Ponury" był absolwentem ostrowieckiego liceum, który napisał maturę w 1932 roku. 

 W LO nr II  znajdują się różne pamiątki oraz tablica upamiętniająca jego postać. W szkole są świadectwa szkolne, świadectwo maturalne, czy zdjęcia Jana Piwnika. 

Pamięć o pułkowiniku podtrzymywana jest przez cały rok, nie tylko w dzień obchodów rocznicy jego śmierci czy urodzin. Nauczyciele na lekcjach historii mówią o Janie Piwniku chcąc przybliżyć młodzieży postać dowódcy. 

Jan Piwnik "Ponury" na kielcczyźnie był jednym z najsłynniejszych dowódców. Jego oddział został okrzyknięty sławą, a sam pułkownik działał przeciwko eksploatacji gospodarczej Polski oraz poborze ludzi na roboty do Niemiec. 

W tegorocznych obchodach 74 rocznicy śmierci "Ponurego" uczestniczyła bratanica  Jana Piwnika, która przybliżyła i ukazała jego postać z nieco innej perspektywy. 

Cześć "Ponuremu" oddali uczniowie i zaproszeni goście. "Chreptowicz" pamięta, a uroczystość jak co roku zmusza do chwili refleksji i zadumy. 

Katarzyna Kurek

Zdjęcia (13)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe