×

W Staszicu obalają stereotypy

  • 13.06.2018, 12:39 (aktualizacja 14.06.2018 12:17)
  • Judyta Szczerbińska
 W Staszicu obalają stereotypy LO Nr I
Podziel się:
Oceń:
Wymiana uczniowska ze szkołami partnerskimi z zagranicy jest formą spotkań młodzieży i nauczycieli, która przynosi wymierne korzyści obu stronom. Współpraca LO nr I ze szkołą partnerską Emil von Bering Gymnasium w Spardorf trwa nieprzerwanie od 1992 roku. Na przełomie 26 lat wzięło w niej udział prawie 380 uczniów, zarówno ze strony polskiej jak i niemieckiej. Wymiana odbywa się regularnie, najczęściej w miesiącach maj - czerwiec. 

W tegorocznym spotkaniu młodzieży, przygotowanym przez nauczycielki języka niemieckiego z Liceum Ogólnokształcącego nr I im. Stanisława Staszica, Beatę  Kot Monikę Borzym, udział wzięli także uczniowie LO Nr II im. Joachima Chreptowicza oraz Liceum im. Stanisława Konarskiego. Młodzież polska wyjeżdżająca do Niemiec przebywa  u rodzin niemieckich, ma okazję poznać ich styl życia, porównać kulturę, obyczaje, a więc typowy Deutschland –wave of live.  Wyjazdy tego typu wpływają bardzo korzystnie na niwelowanie barier językowych i stereotypów,  pozwalają na wykształcenie umiejętności krytycznych ocen, porównania zachowań i cech przypisywanych obu narodom.
Oprócz możliwości uczestniczenia w zajęciach szkolnych, licznych wyjazdach krajoznawczych, młodzież nabywa umiejętności swobodnej komunikacji w języku niemieckim. 
 
W bieżącym roku szkolnym wymiana polsko-niemiecka trwała od 31 maja do 8 czerwca. Wspólne przedsięwzięcia, projekty, inicjatywy, przyczyniają się do rozwijania przyjaźni, często kontynuowanymi przez młodzież  na gruncie prywatnym. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że młodzież współdecyduje w określaniu programu wymiany, prezentując tradycję, kulturę, zabytki, będące dumą narodową. Szczególną uwagę zwraca się na aspekty regionalne, mając na celu podkreślenie walorów regionu świętokrzyskiego.

WSBiP - studiuj blisko domu
WSBiP - studiuj blisko domu
WSBiP - studiuj blisko domu

Tegoroczny pobyt grupy niemieckiej w Polsce rozpoczęło ognisko połączone ze wspólnym grillowaniem, przygotowanym przez stronę polską, na którym nie zabrakło specjałów kuchni polskiej. Do dodatkowych atrakcji należały gry skojarzeniowe, rozwijające umiejętności reakcji językowych. Uczniowie dyskutowali, wymieniali spostrzeżenia i omawiali kolejne punkty programu wymiany.

Niemieccy uczniowie, uczestniczyli w zajęciach lekcyjnych, porównywali specyfikę prowadzenia zajęć, relacje pomiędzy nauczycielami a uczniami oraz oceniali stopień trudności realizowanego materiału dydaktycznego.

Zwiedzanie Polski rozpoczęto od wycieczki do Warszawy.  Kolejnym punktem wycieczkowym były Kielce i Muzeum Wsi Kieleckiej, gdzie goście zwiedzali Park Etnograficzny i zapoznawali się z kulturą i tradycją regionu świętokrzyskiego. Mieli też możliwość sprawdzenia własnych zdolności i umiejętności w Centrum Nauki Leonardo da Vinci, podziwiali Zamek Chęciński oraz przeszli podziemną trasą Jaskinię Odkrywców na Kadzielni.

Goście  mieli także okazję do zwiedzania Sandomierza.  Największe zainteresowanie wzbudzało zwiedzanie Krakowa i Wieliczka. 

Młodzież przez okres wymiany pracowała także nad projektem: "Polacy i Niemcy obalamy stereotypy". Uczniowie porównywali życie w polskich i niemieckich rodzinach, szukali analogii i różnic, transparentnych cech obu narodów. 

Judyta Szczerbińska

Zdjęcia (2)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe