×

Czy grozi nam cyberuzależnienie?

  • 7.06.2018, 13:09 (aktualizacja 08.06.2018 11:53)
  • Karolina Kamińska-Nowak
Czy grozi nam cyberuzależnienie?
loadingŁaduję odtwarzacz...
Podziel się:
Oceń:
"Dzieci i młodzież w świecie nowych technologii - cyberzaburzenia", to tytuł seminarium jakie odbyło się w WSBiP w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Od pojawienia się potrzeby, do realizacji danego przedsięwzięcia w WSBiP w Ostrowcu Świętokrzyskim, to krótka chwila, dowodem na to jest zorganizowane w murach uczelni seminarium o "cyberzaburzeniach".

Cyberzaburzrnia to nowe zjawisko, to nie jest uzależnienie od nowych technologii, cyberzaburzenia generują u dzieci i młodzieży takie stany jak nerwowość, napięcie, krzyk, odciągają młode pokolenie od klasycznych relacji społecznych.

Podczas seminarium profesor Mariusz Jędrzejko wyjaśniał psychologiczne i społeczne aspekty pojawiania się cyberzaburzeń.

Od nowych technologii w dzisiejszych czasach odejść się nie da, to one w dużym stopniu ułatwiają życie, korzystamy z nich codziennie, ale ważne aby korzystać z nich świadomie, zachowując zdrowy rozsądek, stąd tak ważna jest kontrola czasu spędzanego przed komputerem, smartfonem czy telewizorem wśród dzieci i młodzieży.

WSBiP - studiuj blisko domu
WSBiP - studiuj blisko domu
WSBiP - studiuj blisko domu


Wśród cyberzaburzeń obecnie często występują też te na tle seksualnym, jest to m.in. seksting, czyli przesyłanie sobie przez młodych ludzi półnagich lub nagich zdjęć, cyberpornografia czy cyberpedofilia.


Edukacja przede wszystkim rodziców i pedagogów, może uchronić dzieci przed niebezpieczeństwem w sieci.


Jeśli cyberzaburzenie już się pojawi, należy szybko podjąć działania, przede wszystkim zdiagnozowć problem, poznać jego przyczynę. W Ostrowcu Świętokrzyskim pomocą w tym służyć może m.in. Akademicka Niepubliczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, jeden ze współorganizatorów seminarium, obok WSBiP oraz Centrum Profilaktyki SPołecznej.

Dziś szacuje się, że odsetkowo cyberzaburzenia występują częściej u dzieci i młodzieży niż uzależnienia od narkotyków. 
 

Karolina Kamińska-Nowak

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe