×

Podejrzani o wyłudzanie pieniędzy z NFZ

  • 1.06.2018, 13:04 (aktualizacja 01.06.2018 17:04)
  • Judyta Szczerbińska
Podejrzani o wyłudzanie pieniędzy z NFZ
Podziel się:
Oceń:
Świętokrzyscy policjanci zatrzymali 9 osób, w tym lekarza, kierownika przychodni oraz rehabilitantów podejrzanych m.in. o fałszowanie dokumentacji medycznej i wyłudzanie pieniędzy z Narodowego Funduszu Zdrowia. Wśród zatrzymanych jest także dwóch właścicieli sklepów medycznych. Szacuje się, że w wyniku przestępczej działalności NFZ, ZUS i KRUS  stracił na chwilę obecną 100 tysięcy złotych, ale jak wynika z prowadzonego śledztwa straty tych instytucji łącznie mogą sięgać nawet 1 mln zł.  

Policjanci z Wydziału dw. z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Kielcach od czerwca 2016 roku prowadzą śledztwo w sprawie nieprawidłowości w jednej z przychodni na terenie powiatu jędrzejowskiego.

WSBiP - studiuj blisko domu
WSBiP - studiuj blisko domu
WSBiP - studiuj blisko domu

Z ustaleń wynika, że w placówce dochodziło do wyłudzenia refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia za zabiegi rehabilitacyjne i wizyty lekarskie, które fizycznie nie miały miejsca. Policjanci podejrzewają, że dochodziło tam również do wyłudzeń refundacji na sprzęt ortopedyczny i inne wyroby medyczne na szkodę Narodowego Funduszu Zdrowia, a także innych podmiotów takich jak Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego czy Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

W poniedziałek 28 maja doszło do pierwszych zatrzymań, m.in. kierownika przychodni oraz kilku jej pracowników, w tym lekarza i rehabilitantów oraz dwóch pracowników sklepu medycznego. Łącznie 9 osób usłyszało już zarzuty związane z przyjmowaniem i wręczaniem korzyści majątkowych oraz poświadczaniu nieprawdy w celu osiągnięcia korzyści majątkowych w dokumentacji medycznej i finansowej na szkodę Narodowego Funduszu Zdrowia. Policjanci na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczyli majątek zatrzymanych na łączną kwotę 114 tysięcy złotych. 

Za zarzucane przestępstwa, podejrzanym grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Sprawa ma charakter rozwojowy. Do przesłuchania zostało funkcjonariuszom jeszcze około 400 pacjentów przychodni oraz dalsza analiza zabezpieczonej dokumentacji medycznej.

Judyta Szczerbińska

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe