×

Pół żartem, pół serio o Ostrowcu

  • 30.05.2018, 15:05 (aktualizacja 31.05.2018 17:54)
  • Anna Głąb
Pół żartem, pół serio o Ostrowcu
loadingŁaduję odtwarzacz...
Podziel się:
Oceń:
Każdy czytelnik tygodnika "Walczymy o Stal" pamięta kącik humorystyczny "Pół żartem, pół serio". Jego autorem był rysownik Tadeusz Szypowski. 

Tadeusz Szypowski przez przeszło dwadzieścia lat tworzył rysunki satyryczne. Znamy mistrza Szypowskiego – malarza kontemplacyjnych obrazów olejnych i  twórcę portretów i aktów wykonanych ekspresyjną kreską, ale w piątek mieliśmy okazje poznać drugie oblicze pana Tadeusza.
Wystawa w ostrowieckim BWA pokazuje przekrój prac artysty z lat 1975-1986. To  wystawa rysunków satyrycznych tworzonych przez ostrowieckiego artystę dla gazety hutniczej „Walczymy o stal” i publikowanych na jej łamach w rubryce „Pół żartem, pół serio…”. Przedstawiały one w krzywym zwierciadle życie ostrowieckiej huty i samego miasta. Były osobistym i często krytycznym komentarzem do rzeczywistości późnego PRL-u. Z drugiej strony wiele z tych rysunków, szczególnie te wytykające nieśmiertelne ludzkie wady i głupotę, pozostają aktualne do dziś i nadal śmieszą.
Grafiki są przedrukami z archiwalnych numerów gazety. Dobór prac pokazuje nie tylko najcelniejsze dowcipy rysunkowe, jest też przekrojem nastrojów społecznych. J

Tadeusz Szypowski od kilku lat koncentruje się na malarstwie sztalugowym, satyra uzupełnia jego obraz artystyczny. Częściej tworzona była doraźnie, na potrzeby kolejnych numerów tygodnika.

WSBiP - studiuj blisko domu
WSBiP - studiuj blisko domu
WSBiP - studiuj blisko domu

Wystawę w ostrowieckim BWA można oglądać do końca czerwca.

 

Anna Głąb

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe