×

10 Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej szkoli kolejnych żołnierzy

  • 16.05.2018, 13:51 (aktualizacja 16.05.2018 14:59)
  • Judyta Szczerbińska
10 Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej szkoli kolejnych żołnierzy DWOT
Podziel się:
Oceń:
W trzecim etapie tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej powstała 10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej. Jej stałym rejonem odpowiedzialności jest województwo świętokrzyskie. W chwili obecnej w skład brygady wchodzi jeden batalion lekkiej piechoty 101 blp z siedzibą w Kielcach. W dniach 11 - 12 maja na szkolenia podstawowe i wyrównawcze stawili się ochotnicy z Podlasia, Lubelszczyzny, Podkarpacia, Mazowsza oraz Świętokrzyskiego. Szeregi czterech brygad Obrony Terytorialnej powiększyły się o kolejnych blisko 600 ochotników, a liczebność WOT przekroczyła 10 tysięcy żołnierzy.

10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej pomimo, że formowanie rozpoczęła w trzecim etapie i jest w fazie poszukiwania ochotników do służby to ma już swoich terytorialsów. Są nimi przyszli instruktorzy, którzy wcześniej byli żołnierzami zawodowymi. W sobotę 12 maja, 28 żołnierzy terytorialnej służby wojskowej z 10. ŚBOT rozpoczęło szkolenie wyrównawcze, którego celem jest między innymi zapoznanie się z programem szkolenia pododdziałów lekkiej piechoty oraz metodą prowadzenia szkolenia podstawowego. Po jego zakończeniu będą instruktorami, którzy poprowadzą szkolenie podstawowe dla kolejno wcielanych grup żołnierzy terytorialnej służby wojskowej. Szkolenie w Wojsku Obrony Terytorialnej to nauka praktycznych umiejętności niezbędnych nie tylko na współczesnym polu walki, ale przydatnych też w codziennym życiu i pracy, jak udzielanie pierwszej pomocy czy kursy operatorów maszyn. 

WSBiP - studiuj blisko domu
WSBiP - studiuj blisko domu
WSBiP - studiuj blisko domu

W skali całego kraju wnioski o powołanie do Wojsk Obrony Terytorialnej złożyło do tej pory ponad 17 tysięcy osób. Taka ilość kandydatów do służby pozwala planowo realizować proces tworzenia piątego rodzaju sił zbrojnych. Dowództwo ocenia, że na koniec bieżącego roku formacja będzie liczyła 20 tysięcy żołnierzy, z czego 17 tysięcy będą stanowili żołnierze pełniący Terytorialną Służbę Wojskową.

Na chwilę obecną szkolenie ochotników jest prowadzone w sześciu brygadach utworzonych w pierwszym i drugim etapie budowy formacji, tj. na Podlasiu, Lubelszczyźnie, Podkarpaciu, Mazowszu oraz na Warmii i Mazurach. Siedem kolejnych brygad z województw Polski centralnej, obecnie buduje swoje struktury oraz przygotowuje się do szkolenia, które rozpocznie już w drugiej połowie bieżącego roku.

 

 

Judyta Szczerbińska

Zdjęcia (2)


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Adrian
Adrian 18.05.2018, 13:29
...ale niektórych ułożenie beretu to po prostu przerosło :D Zulu-Gula to przy nich..... Mistrz przez duże M :)

Pozostałe