×

W Jeziórku pamiętano o powstańcach

  • 15.05.2018, 14:44 (aktualizacja 15.05.2018 14:57)
  • Anna Głąb
W Jeziórku pamiętano i powstańcach
loadingŁaduję odtwarzacz...
Podziel się:
Oceń:
Po raz kolejny Jeziórko w lasach Sudołu stało się scenerią mszy świętej polowej odprawionej w 155 rocznicę zwycięskiej potyczki oddziału Dionizego Czachowskiego.

5 maja 1863 roku oddział dowodzony przez Dionizego Czachowskiego użył fortelu, aby wprowadzić Rosjan w las, a później ich rozbroić. Na pamiątkę tego wydarzenia na polanie w Jeziórku corocznie odbywają się uroczystości patriotyczne. Piotr Kasprzak Zastępca dyrektora Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu zaznacza, że tegoroczne obchody są szczególnie uroczyste ze względu na rocznicę stulecia niepodległości Polski. 
Organizatorem uroczystości rocznicowych jest Nadleśnictwo Ostrowiec. Bo, jak podkreślają leśnicy, jednym z ich zadań jest opieka nad miejscami pamięci. Na terenie Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu jest około 400 takich miejsc. To zarówno pojedyncze mogiły, w tym bezimienne, jak też miejsca spoczynku wielu osób.
Spotkanie w Jeziórku odbyło się przy obelisku, który został położony z okazji sto pięćdziesiątej rocznicy bitwy. A podczas sobotniej uroczystości imię Dionizy otrzymał 270-letni dąb. To hołd złożony obrońcom Ojczyzny.
Na terenie Nadleśnictwa Ostrowiec jest kilkanaście miejsc, które noszą miano rezerwatów przyrody, a jednocześnie upamiętniają miejsca ważne dla historii kraju. Nadleśniczy Nadleśnictwa Ostrowiec Adam Podsyadło zaznaca, że wciąż  trwają prace w porozumieniu z historykami, aby podobnych miejsc odkryć jak najwięcej.
W uroczystościach z roku na rok bierze udział coraz więcej osób, wśród gości honorowych był potomek Dionizego Czachowskiego Jan Chryzostom Czachowski. Jest on emerytowanym leśnikiem Nadleśnictwa Ostrowiec. Przybyli także przedstawiciele lokalnych samorządów i mieszkańcy okolicy.

WSBiP - studiuj blisko domu
WSBiP - studiuj blisko domu
WSBiP - studiuj blisko domu
Anna Głąb

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe