CASTOrada
CASTOrada
CASTOrada

Noc Muzeów w Krzemionkach

  • 14.05.2018, 14:00 (aktualizacja 18.05.2018 07:57)
  • Judyta Szczerbińska
Noc Muzeów w Krzemionkach Muzeum Archeologiczne i Rezerwat "Krzemionki"
Podziel się:
Oceń:
W ramach wydarzenia "Noc Muzeów", Muzeum Archeologiczne i Rezerwat "Krzemionki" organizuje nocne zwiedzanie i spotkanie z podróżnikiem Dariuszem Czerniakiem.

W piątek 18 maja, w ramach Nocy Muzeów, Muzeum Archeologiczne i Rezerwat "Krzemionki"  przygotowało dla odwiedzających nocne zwiedzanie trasy podziemnej oraz spotkanie z podróżnikiem Dariuszem Czerniakiem, zdobywcą Świętej Góry Kalias. Autor przedstawi slajdową relację z fascynującej podróży do Tybetu. Opowie, jak przemierzał koleją, busem oraz pieszo ponad pięć tysięcy kilometrów, przez niezwykły i barwny kraj na Dachu Świata.

Dariusz Czerniak, od czterdziestu lat związany jest z turystycznym środowiskiem akademickim Gliwic. W przeszłości wspinał się w Tatrach, Alpach, w Himalajach. Dokonał narciarskich przejść w rumuńskich i ukraińskich Karpatach Wschodnich, na Słowacji oraz w bułgarskim Pirynie. To z tymi górami związany jest do dziś najmocniej. Opisywał je szczegółowo i wielokrotnie, m.in. jako współautor przewodnika "Rumunia" oraz w licznych opracowaniach publikowanych w Almanachu Karpackim "Płaj". Jego ulubionym regionem Polski jest Pomorze Zachodnie, na którym do chwili obecnej przepłynął kajakiem 120 rzek. Natomiast wśród dalekich kierunków podróży znalazły się Indie, Nepal, Chiny i Tybet, w którym niedawno dokonał obejścia świętej góry Kajlas.

Po spotkaniu z podróżnikiem odbędzie się podróż przez niezwykły świat neolitycznych górników. Trasa turystyczna w Krzemionkach „przenosi” turystów do świata sprzed 5 tysięcy lat. Obecna trasa podziemna liczy prawie 500 metrów długości i w najgłębszym miejscu osiąga 11,5 metrów. Umożliwia obejrzenie zarówno świetnie zachowanych wyrobisk pradziejowych kopalń krzemienia pasiastego, jak i zapoznanie się z geologią regionu. Podziemna trasa turystyczna w Krzemionkach jest jedynym tego typu obiektem na świecie otwartym dla szerszej publiczności.

Spotkanie z podróżnikiem i zwiedzanie dostępne będą dla odwiedzających bezpłatnie! Chętnych zapraszamy do zgłoszeń: [email protected]

Judyta Szczerbińska
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe