×

4 maja - święto hutników

  • 4.05.2018, 16:10 (aktualizacja 04.05.2018 17:49)
  • Karolina Kamińska-Nowak
4 maja - święto hutników
loadingŁaduję odtwarzacz...
Podziel się:
Oceń:
W Ostrowcu Świętokrzyskim są plany powołania Centrum Tradycji Hutnictwa. Jednym z inicjatorów przedsięwzięcia jest Andrzej Broda.

Wśród eksponatów jest między innymi przedwojenna tabliczka wagonowa z 1923 roku. To pozostałość po dużym kontrakcie, jaki w 1921 roku Zakłady Ostrowieckie podpisały z polskimi kolejami. Wyprodukowano wówczas kilkaset wagonów, tzw. weglarek, służących do przewozu towarów. To zamówienie stało pozwoliło na szybki rozwój Zakładów Ostrowieckich. Tabliczka została znaleziona na targu starcowi w Olsztynie, a zakupiona od Niemca. Zdaniem Andrzej Brody to dowód na to, że sława Zakładów Ostrowieckich wykracza poza granice Polski. Podobnych historii można by przywoływać wiele. Aby je ocalić od zapomnienia narodził się pomysł powołania Centrum Tradycji Hutnictwa. Placówka ma się mieścić w budynku Kina Etiuda. Na ten cel zaadaptowane zostaną trzy kondygnacje. Prace mogą się rozpocząć jednak dopiero po zakończeniu budowy Browaru Kultury, kiedy przeprowadzą się tam instytucje obecnie rezydujące w dawnym Zakładowym Domu Kultury.

WSBiP - studiuj blisko domu
WSBiP - studiuj blisko domu
WSBiP - studiuj blisko domu

O pomoc w gromadzeniu pamiątek proszeni są wszyscy, którzy je posiadają. Cenny jest każdy przedmiot czy zdjęcie, które pozwoli utrwalić pamięć o ostrowieckim przemyśle.
 

Karolina Kamińska-Nowak

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe