×

Młodzi, zdolni, kreatywni

  • 29.03.2018, 08:27
  • Judyta Szczerbińska
Młodzi, zdolni, kreatywni
Podziel się:
Oceń:
Uzdolniona wokalnie i aktorsko młodzież z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim wzięła udział w Kiermaszu Tradycji Wielkanocnych 2018. Młodzi artyści przygotowali autorską interpretację tematu konkursu na Rodzinną Wielkanocną Babę - wystąpili w inscenizacji słowno-muzyczno-tanecznej zatytułowanej „Baba idzie…”.

Uczennice Dominika Czerwińska, Marlena Jeżewska, Marlena Sokół przywitały zgromadzonych na kiermaszu gości ludową przyśpiewką, która wprowadzała w świąteczną atmosferę i tematykę konkursu. Idąc tropem wielkanocnej baby, uczniowie Samochodówki pokazali, jak zmieniała się przysłowiowa baba na przestrzeni lat.

WSBiP - studiuj blisko domu
WSBiP - studiuj blisko domu
WSBiP - studiuj blisko domu

Pierwsza na scenie pojawiła się w tradycyjnym ludowym stroju łowickim, z typową fryzurą – warkoczem, baba słowiańska. W tej zjawiskowej kreacji wystąpiła Natalia Pronobis, a towarzyszył jej ubrany w ludowy strój mazurski Paweł Kabała. 

Następna para - Karolina Kaczmarska i Damian Surma, przy wtórze fragmentu piosenki Lata dwudzieste, lata trzydzieste zaprezentowała babę – kobietę początku wieku XX. Lata dwudzieste, lata trzydzieste są nie tylko pretekstem do wzruszeń, ale inspirują też współczesnych fryzjerów, makijażystów i projektantów mody, co mogli zaobserwować uczestnicy jarmarku w kreacjach tego tanecznego duetu.

Rolę współczesnej rodzinnej wielkanocnej baby zagrała Magda Słapek, a towarzyszył jej Patryk Hedhili. Tegoroczni maturzyści na scenę wchodzili przy przygrywce piosenki Renaty Przemyk Babę zesłał Bóg. Fragmenty tego utworu pojawiły się jeszcze dwukrotnie - młodzież wykonywała do nich układ taneczny.

Pokaz łączony był słowem wiążącym. W rolę narratorów wcielili się uczniowie technikum - Marta Nowak i Jakub Karbowniczek. Marta swoim strojem i fryzurą wpisała się w klimat konkursu. Pasował do niej opis Glogera:

Babo, o baba przedziwnego smaku.

Zdobi cię lukier różanymi wzory,

Kolorowego nie szczędzono maku,

I w czub ci wpięto pęk bukszpanu spory.

Inscenizację zakończył wspólny taniec do piosenki Baby, ach te baby.

Sposób wykonania, prezentacja i interpretacja tematu oraz dobór wykorzystanych środków i materiałów wpisywał się w profil Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego – przyszli fryzjerzy muszą być osobami kreatywnymi i uzdolnionymi artystycznie. Należy też przyznać, że technicy pojazdów samochodowych, mechanicy, kierowcy i elektromechanicy dorównywali strojem, fryzurą i charyzmą swoim scenicznym partnerkom.

 

Judyta Szczerbińska

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe