×

Jak mówić dzieciom o wojnie?

  • 13.03.2018, 16:39 (aktualizacja 14.03.2018 16:59)
  • Redakcja Lokalna.TV
biblioteka_ksiazka_wojna_news.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Podziel się:
Oceń:
W Miejskiej Bibliotece Publicznej uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5  mieli okazję spotkać się z autorką książki "Wszystkie moje mamy". Z tym trudnym wyzwaniem mówienia prawdy dzieciom tak, aby nie bały się świata, mierzą się autorzy książek z cyklu "Wojny dorosłych - historie dzieci". 

Renata Piątkowska jest autorką książki "Wszystkie moje mamy". Historia opowiedziana jest z perspektywy żydowskiego chłopca, Szymka, który  dzięki Irenie Sendlerowej został wyprowadzony z getta. 
2018 obchodzony jest jako rok Ireny Sendlerowej w dziesiątą rocznicę śmierci. 
 

WSBiP - studiuj blisko domu
WSBiP - studiuj blisko domu
WSBiP - studiuj blisko domu

Irena Sendlerowa działała w Komitecie Pomocy Żydom Żegota. Dzięki legitymacji pracownika kolumny sanitarnej zwalczającej choroby zakaźne w getcie mogła swobodnie się po nim poruszać. Dzięki temu udało jej się uratować ponad dwa i pół tysiąca żydowskich dzieci. Po opuszczeniu getta były umieszczane w zakonach, u sprawdzonych rodzin. Kiedy Sytuacja zaczynała być groźna dla dziecka i opiekunów, natychmiast było ono przenoszone w inne miejsce. Stąd tytuł książki. Wszystkie moje mamy to dla Szymka, bohatera powieści, kobiety, które uratowały mu życie.
Kanwą opowieści stały się wspomnienia osób uratowanych przez Irenę Sendlerową a także historie zawarte w cyklu "Dzieci Holocaustu mówią".
Powieść "Wszystkie moje mamy" zdobyła nagrodę "Przecinek i kropka" EMPiKu oraz I miejsce na Festiwalu Literatury jako najwartościowsza książka dla dzieci. 

Redakcja Lokalna.TV

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe