Ostrowczanie Odznaczeni Orderem Odrodzenia Polski

  • 9.02.2018, 14:47 (aktualizacja 12.02.2018 19:39)
  • Bartek Gębusia
Ostrowczanie Odznaczeni Orderem Odrodzenia Polski
Podziel się:
Oceń:

9 lutego w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczono osoby związane z Ostrowcem Świętokrzyskim i regionem. Odznaczenia te przyznawane jest m. in. za wybitne osiągnięcia w rozwoju kraju.

Postaw na spokój - wybierz OC  na którym możesz polegać
Postaw na spokój - wybierz OC  na którym możesz polegać
Postaw na spokój - wybierz OC  na którym możesz polegać

Wśród uhonorowanych osób znaleźli się: ksiądz Krzysztof Jan Rusiecki, krajowy kapelan rzemieślników, ksiądz Wiesław Kowalewski, rektor kościoła i dyrektor Pustelni Złotego Lasu w Rytwianach oraz ostrowieccy przedsiębiorcy Jerzy Białas - były starszy Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców i Adolf Jabłoński, właściciel firmy "Drogowiec". Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski , został odznaczony ks. infułat Czesław Wala związany z Sanktuarium w Kałkowie.

Jest dumny, z tego, że wiele środowisk ziemi świętokrzyskiej swoimi kompetencjami i wiedzą służą naszemu państwu. Produkty i usługi w rzemiośle często pochodzą z pracy własnych rąk rzemieślnika i przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Takich wartości powinniśmy  chronić i strzec.  Pomóc w tym mogą zmiany, jakie zachodzą w  szkolnictwie zawodowym, a mała przedsiębiorczość to ważny wkład w rozwój gospodarczy regionu i kraju.  

- mówi  senator Jarosław Rusiecki, który brał udział w warszawskich uroczystościach.

Ksiądz Krzysztof Rusiecki jest krajowym kapelanem rzemieślników. Działa na rzecz dialogu środowisk przedsiębiorców, wspiera szkolnictwo zawodowe i kształcenie w systemie rzemieślniczym. Podczas powodzi w 2010 roku aktywnie działał na rzecz poszkodowanych w Sandomierzu i okolicach, jednocząc działania Cechów Rzemieślniczych z całego kraju, co zaowocowało realną pomocą dla poszkodowanych.

Jerzy Białas - nestor rzemieślników, Przez trzy kadencje przewodniczył ostrowieckiemu Cechowi, współtwórca Ostrowieckiego Dnia Rzemiosła.  Zaangażowany w działalność charytatywną i oświatową. Jest fundatorem pomocy dydaktycznych i wyposażenia dla wielu placówek edukacyjnych na terenie powiatu. Wspierał organizację wypoczynku dzieci w ramach tzw. "zielonych szkół". Właściciel firmy działającej w  branży elektrycznej.

Adolf Jabłoński działalność gospodarczą rozpoczął w 1984 roku. Zaangażowany w inicjatywy na rzecz dzieci niepełnosprawnych i osób najuboższych. Fundator stypendiów dla uzdolnionej młodzieży. Dzięki jego pomocy około 30 młodych ludzi korzysta każdego roku z letniego wypoczynku . Aktywnie wspiera budowę hospicjum w Kałkowie oraz Ośrodek Socjoterapii w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Czesław Wala- twórca i budowniczy, przez wiele lat kustosz sanktuarium Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie, wielki człowiek Kielecczyzny. Za jego wielkie zasługi na różnych polach odznaczono go między innymi, dziecięcym Medalem Uśmiechu. Jest laureatem nagrody Instytutu Pamięci Narodowej "Kustosz Pamięci Narodowej". Jest Rycerzem Grobu Bożego. Otrzymał nagrodę Vivendi Caritate - Żyjącemu Miłością i wiele innych. 
 

Bartek Gębusia

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe