Ostrowiec Świętokrzyski zmienia swój wizerunek

 • 8.02.2018, 14:34 (aktualizacja 11.02.2018 09:27)
 • Karolina Kamińska-Nowak
rewitalizacja_news.mp4
Podziel się:
Oceń:

Do tej pory zaniedbane i wykluczone pod różnymi względami teraz zyskają nową jakość.  Zdegradowane obszary w Ostrowcu Świętokrzyskim czeka prawdziwa rewolucja. W tym pomocna będzie dotacja z Unii Europejskiej, fundusze budżetu państwa, środki własne Gminy Ostrowiec Świętokrzyski i środki prywatne. Za łączną kwotę ponad 34 milionów złotych w mieście przeprowadzonych zostanie 11 przedsięwzięć rewitalizacyjnych. Preumowa na te zadania już podpisana.

Jednym z priorytetów wśród zaplanowanych inwestycji są zadania drogowe. 

Postaw na spokój - wybierz OC na którym możesz polegać
Postaw na spokój - wybierz OC na którym możesz polegać
Postaw na spokój - wybierz OC na którym możesz polegać

Partnerami projektu są 2 spółdzielnie mieszkaniowe Ostrowiecka Spółdzielnia Mieszkaniowa oraz Spółdzielnia Mieszkaniowa Krzemionki. OSM chce zrewitalizować park w Osiedlu XXV-lecia, o to od lat zabiegają mieszkańcy.

Ponadto w ramach rewitalizacji zagospodarowana zostanie  część dziedzińca browaru na potrzeby aktywizacji mieszkańców i rad osiedlowych. Nastąpi przebudowa Kina Etiuda, w którym zaadaptowane zostaną pomieszczenia  na Centrum Tradycji Hutnictwa.  Powstanie "Ogród Zdrowia na Osiedlu Ogrody". Zaplanowano rozbudowę monitoringu miasta czy budowę parkingu na os. Rosochy. 
Prawie 20 milionów złotych pozyskane na rewitalizację Ostrowca Świętokrzyskiego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, to jak podkreśla marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas zasługa władz miasta i osób odpowiedzialnych za tworzenie projektów.

Pierwsze zaplanowane zadania mają rozpocząć się już w tym roku, jakie to będą inwestycje dowiemy się z końcem marca.  Zakończenie rewitalizacji Ostrowca Świętokrzyskiego zaplanowano na 2021 rok. 

Projekt w liczbach:

Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego (dotacja UE) - 19.999.999,98 zł, 

Budżet państwa - 3.076.923,07 zł

Środki własne - 11.352.316,41 zł

Środki prywatne (spółdzielni mieszkaniowych) -  424.000,00 zł

Realizacja projektu zaplanowana została na lata 2016-2021 (16.08.16-30.09.21)

Wartość całego projektu to 34.852.239,46 zł

Większość środków będzie wydatkowana latach 2020-2021, kiedy to zaplanowano realizację najbardziej kapitałochłonnych zadań opisanych poniżej. 

 

Projekt zakłada zrealizowanie 11 działań:

 1. Budowa drogi łączącej ul. Furmańską z ul. Chrzanowskiego wraz z drogami bocznymi
 2. Przebudowa ulicy Stanisława Brody (obecnie E. Kwiatkowskiego)
 3. Zagospodarowanie części dziedzińca browaru na potrzeby aktywizacji mieszkańców i rad osiedlowych
 4. Zagospodarowanie terenu oraz modernizacja budynków mieszkalnych przy ul. Osadowej, Świętokrzyskiej i Parkowej
 5. Rozbudowa monitoringu miasta wraz z przeniesieniem centrum monitoringu
 6. Budowa zadaszenia części placu targowego wraz z zagospodarowaniem 
 7. Budowa strefy rekreacji i wypoczynku na osiedlu Częstocice
 8. Modernizacja obiektów kultury – przebudowa budynku Kina Etiuda oraz adaptacja pomieszczeń  na Centrum Tradycji Hutnictwa.
 9. Ogród Zdrowia na Osiedlu Ogrody
 10. Rewitalizacja parku w Osiedlu XXV-lecia
 11. Budowa parkingu na ok. 58 miejsc postojowych wraz z odwodnieniem, oświetleniem, drogą manewrową oraz poszerzeniem drogi dojazdowej w rejonie budynków nr: 35-37 i 41-44 na os. Rosochy w Ostrowcu Św. oraz remont parkingu, chodników i schodów zewnętrznych przy budynku nr 5 na os. Ogrody w Ostrowcu Św., Budowa placu zabaw w rejonie budynków nr 31 - 34 na os. Rosochy oraz budowa siłowni zewnętrznej pomiędzy budynkami nr 25 - 27 na os. Rosochy, a ul. Słoneczną w Ostrowcu Św.

Partnerami projektu są również 2 spółdzielnie mieszkaniowe tj. Ostrowiecka Spółdzielnia Mieszkaniowa oraz Spółdzielnia Mieszkaniowa Krzemionki.

Karolina Kamińska-Nowak

Komentarze (11)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
MAC
MAC 9.02.2018, 13:33
Wszystko fajnie, ale to jest caly czas pudrowanie trupa. Perspektyw dla mlodych brak, dobrej, dobrze platnej pracy nie ma. Z przodu frak - z tylu gola d***
.
. 9.02.2018, 13:22
Ul Polna - zmiana na gorsze. Po "modernizacji" ul Polnej błoto zalewa chodniki, pełno zgniłych liści i przeróżnych śmieci. Reprezentacyjna niby ulica Ostrowca to szalet. Zdrowe drzewa powycinane, trawników brak. Polna wygląda jak śmietniskowy pas startowy. Płynność ruchu to śmiech na sali. Jazda od wysepki do wysepki i od świateł do świateł, które są co 200m lub mniej. Żenada. Nazwa tej ulicy nie wzięła się znikąd, teraz to ulica np.Ohydna lub Asfaltowa. Było dobrze jest źle. Jak zawsze.
Ostrowczanin
Ostrowczanin 10.02.2018, 09:43
ciekawe co trzeba by zrobić z ul.Polną żeby zadowolić takich malkontentów jak ty ? zlikwidować przejścia dla pieszych,sygnalizację świetlną,pozłocić krawężniki jezdni czy może znieść ograniczenie prędkości jazdy na tej ulicy ?? przecież jazda tą ulicą nie jest obowiązkowa i możesz ją omijać...
pomyśl zanim cokolwiek napiszesz
.
. 10.02.2018, 13:40
Ja myślę , ale to chyba ty przestałeś. Nazwa tej ulicy wzięła się od wszechobecnej zieleni. Jest zieleń, są drzewa czy trawniki?? Wszystko wycięto w pień, nawet piękną wierzbę. Zamiast trawy błoto. Niby nowa ścieżka rowerowa, a za wyciętą wierzbą już zapadnięta jest. Światła źle wyregulowane, powodują korki, a ludzi na przejściach nerwy biorą. Wystarczyło wyrównać starą nawierzchnię ul Polnej, dosadzić drzew, posprzątać i było by dobrze. Koło skarbowego i budynku straży przy polnej, kierowcy robią sobie wyścigi, bo żaden nie ustąpi. Reprezentacyjna ulica, to czysta, zadbana ulica ze szpalerem drzew i wszechobecną zielenią. Drzewa tłumią hałas z ulicy i wchłaniają część zanieczyszczeń. Co?? Łatwo Ci się oddycha?? We wszystkich cywilizowanych miastach dba się o stare drzewa i dosadza nowe. Tu się wycina. Ale skoro ty uważasz to za dobre to nie mamy o czym rozmawiać. W lato, które są coraz bardziej upalne, ludzie starsi chcą chodzić w cieniu drzew. Przed remontem było to możliwe, a teraz?? Małym nakładem finansowym, można było zrobić tak,żeby było dobrze, ale nie, trzeba z rozmachem, tylko,że ten rozmach to krok wstecz.
O.
O. 11.02.2018, 09:40
ul.Polna to reprezentacyjna ulica Ostrowca ? ciekawe...
ja lubię spacerować wśród drzew ale nie tych rosnących przy jezdni drogi a np. w parku czy osiedlowym skwerku z dala od ruchu samochodów - to że ul.Polna stała się ważną arterią komunikacyjną w mieście wynika z ducha czasu czyli niesamowitego wzrostu liczby aut w Ostrowcu a nie jej nazwy,więc uważam że bezpieczeństwo ludzi nią jeżdżących jest tu priorytetem
czy widziałeś kiedyś rozbite auto na przydrożnym drzewie ? bo ja tak

oczywiście że jestem przeciwnikiem wycinki starych zdrowych drzew ale jest też konieczność ich wycinki dla dobra ogólnego
.
. 11.02.2018, 10:14
Po pierwsze, ulica Polna reprezentacyjną została nazwana przez naszych rządzących. Po drugie ulicami chodzi się znacznie częściej niż skwerkiem czy parkiem, także drzewa są niezbędne. Na Polnej samochody jakoś nigdy nie uderzały w drzewa przed remontem. A jak dobrze pamiętam po remoncie, po niedługim czasie był wypadek, na nowym super bezpieczny skrzyżowaniu ,że auto dachowało. Także jak widzisz nie drzewa są tu winne tylko brak wyobraźni i tępota umysłowa ludzi. To nie drzewo wyskoczy pod koła auta, tylko człowiek wjedzie we wszystko co stoi przy drodze, domy drzewa, bilbordy, rowy melioracyjne, bariery mostów czy energochłonne itp itp. To chyba daje do myślenia, że jednak nie natura tu jest winna a jak prawie zawsze człowiek.
...
... 11.02.2018, 11:38
tak właściwie , to o co ci chodzi ??
Jan K.
Jan K. 9.02.2018, 09:14
czyli atrakcyjna Aleja 3 Maja pozostanie bez zmian ze swymi chodnikami z lat 60.70. ubiegłego wieku ? trzeba w takim razie zrobić z niej skansen PRL-u ...
gość
gość 14.02.2018, 13:38
To raczej skansen PSL-u. Panów Górczyńskiego i Jarubasa!
Jan
Jan 8.02.2018, 20:06
Odnoszę wrażenie, że Ostrowiec zmienia wizerunek, ale niestety na gorsze. Proszę zobaczyć w jakim kierunku rozwijają się miasta o wielkości podobnej do Ostrowca: Stalowa Wola, Mielec czy Puławy. Tam powstają nowe miejsca pracy, Mielec kupuje 14, a Puławy 13 FABRYCZNIE (!) nowych autobusów. A Ostrowiec - Browar Kultury, rewitalizacja parków, itd.
rokwyborczy
rokwyborczy 8.02.2018, 19:11
Podpisane zostały PREUMOWY oznacza to, że są na to pieniądze ale nie ma jeszcze zgody na ich realizacje.

Pozostałe