Poldery ochronią przed powodzią

  • 26.09.2017, 14:10 (aktualizacja 27.09.2017, 08:52)
  • Teresa Czajkowska
Poldery ochronią przed powodzią.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Poldery zabezpieczające powstaną w dorzeczu Modły. Inwestycja, czyli budowa 4 suchych zbiorników zalewowych, regulacja oraz umocnienie Modły a przy okazji też brzegów Kamiennej, mają być zakończone do roku 2020.

Modła wielokrotnie podtapiała dzielnice Ostrowca i tereny gminy Bodzechów. By temu zapobiec, zdecydowano się na budowę polderów.  Będą to 4 zbiorniki, do których z koryta Modły będzie kierowany nadmiar wody.   Do tego dojdzie dodatkowa infrastruktura, czyli przegrody oraz wzmocnione brzegi.   

O skali inwestycji, może  świadczyć powierzchnia suchych  zbiorników, które mają zajmować od 4 do 6 hektarów każdy. Równie imponujące będą grodzie czy ilość wody, jaką będą mogły przyjąć  poldery.      

Po latach starań teraz udało się zarezerwować pieniądze na budowę tej przeciwpowodziowej infrastruktury. Z wycenianej na ponad 18 mln zł inwestycji, aż 15 mln udało się pozyskać z unijnych funduszy. Inwestycja ma już stosowne pozwolenia i  może  być realizowana po wykupie 50 prywatnych nieruchomości, które znajdują się  w granicach przyszłych terenów zalewowych.   

Zaawansowany stan przygotowań do budowy zabezpieczeń przeciwpowodziowych oznacza, że za 2-3 lata mieszkańcom Ostrowca i gminy Bodzechów wielka woda z Modły już nie będzie groźna.  

Poza unijnym dofinansowaniem także gmina Ostrowiec ma swój finansowy udział w tej inwestycji. W poprzedniej kadencji samorząd przekazał  ponad 170 tys. zł na opracowanie dokumentacji.          

Teresa Czajkowska

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe