Małe szkoły z dużym unijnym wsparciem

  • 09.05.2017, 14:17 (aktualizacja 09.05.2017, 17:48)
  • Teresa Czajkowska
Małe szkoły z dużym unijnym wsparciem.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Dwie ostrowieckie szkoły dostaną ponad 2 mln zł unijnej dotacji na budowę boisk, placów zabaw oraz wyposażenie klasopracowni. Ciekawostką jest fakt, że to placówki nieprowadzone przez gminę. Finansowe wsparcie dostały bowiem Niepubliczna Szkoła im. Stanisława Konarskiego oraz szkoła w Częstocicach prowadzona przez stowarzyszenie. Po raz pierwszy unijne wsparcie trafia do ostrowieckich placówek, które nie są szkołami samorządowymi.

Po tym jak 3 lata temu samorząd Ostrowca Św. zdecydował się na zamknięcie szkoły w Częstocicach, mieszkańcy tej dzielnicy postanowili kontynuować działalność szkolną w dawnym budynku. Od 2 lat jako stowarzyszenie prowadzą więc nie tylko szkołę podstawową, ale również gimnazjum oraz przedszkole. Chętnych do nauki nie brakuje, dziś do szkoły uczęszcza 120 dzieci, więc trzeba dbać o warunki w jakich przebywają uczniowie. Stąd pomysł na zdobycie unijnej dotacji umożliwiającej rozbudowę kompleksu sportowego i wyposażenia pracowni.
Wartość projektu złożonego przez szkołę im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Częstocicach wyniosła ponad 530 tys zł. Szkoła dostanie aż 75 procent tej kwoty, o resztę musi zadbać sama. To nie jedyne dotacje, jakie udało się pozyskać w tak krótkim szkole zlikwidowanej przez samorząd. Dostali więc już wsparcie z Powiatowego Urzędu Pracy na uruchomienie szkolnej kuchni oraz zakup książek do biblioteki.


Jeszcze większą inwestycję dzięki dotacji z RPO, zamierza przeprowadzić Niepubliczna Szkoła im. Stanisława  Konarskiego w Ostrowcu Św.  W ramach projektu wycenionego na 2,5 mln zł ma powstać przy szkole sala sportowa a nowe wyposażenia ma otrzymać kilka klasopracowni w oddanym właśnie do użytku nowym budynku tej placówki. Okazuje się, że ta niepubliczna ostrowiecka szkoła debiutuje w zdobywaniu unijnych dotacji. 

Obydwie ostrowieckie placówki muszą do końca 2018 roku zakończyć prace finansowane z unijnych dotacji. Do tego czasu dzieci uczęszczające zarówno do szkoły w Częstocicach jak i do tej na osiedlu Kuźnia, otrzymają nie tylko nową salę sportową  ale i  nowe boiska z placem zabaw. Będą  także uczyć się w nowocześnie wyposażonych salach lekcyjnych. Ale poza tymi placówkami także szkoły prowadzone przez gminę Ostrowiec Św., też będą mogły liczyć na dofinansowanie podobnych zadań. Z tego samego programu ostrowiecki samorząd ma otrzymać prawie 3 mln zł.   

 


   
 
  

Teresa Czajkowska

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe