Muzeum nocą...

  • 12.05.2016, 11:47 (aktualizacja 12.05.2016, 15:12)
  • Karolina Kamińska-Nowak
Muzeum nocą....mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

W najbliższą sobotę, 14 maja muzea i instytucje w województwie świętokrzyskim udostępnią swe zbiory odwiedzającym za darmo lub za symboliczną opłatą w ramach akcji "Noc muzeów".

Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki w ramach Nocy Muzeów 2016 zaprasza na sesję popularnonaukową pt. „Diadem z Brzegów – unikatowe znalezisko z epoki brązu”. Podczas spotkania zaprezentowany zostanie tytułowy zabytek.

Diadem brązowy z miasta Brzegi, (pow. jędrzejowski) został odkryty podczas badań przedinwestycyjnych na trasie budowy drogi ekspresowej S7 w 2015 roku. Zabytek, o wybitnie prestiżowym charakterze, należy do niezmiernie rzadkich znalezisk i prawdopodobnie był oznaką sprawowanej władzy lub godności kapłańskiej.

O wyjątkowym zabytku opowiedzą:
dr hab. Halina Taras – adiunkt w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie, Kierownik Zakładu Epok Brązu i Wczesnego Żelaza. Specjalizuje się w problematyce epoki brązu Europy środkowej i wschodniej, a w szczególności kultury trzcinieckiej oraz zagadnieniami prawnej ochrony zabytków archeologicznych.

dr inż. Elżbieta Nosek–wieloletnia Kierownik Działu Konserwacji Zabytków Muzeum Archeologicznego w Krakowie związana również z Akademią Górniczo – Hutniczą. Jest autorem prac konserwatorskich wielu słynnych zabytków (m.in. drzwi katedry wawelskiej czy miecza św. Piotra). Rzeczoznawca Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w zakresie konserwacji zabytków metalowych.

Wszyscy uczestnicy Nocy Muzeów będą mieli okazję skorzystać z bezpłatnego zwiedzania podziemnej trasy turystycznej.
Sesja odbędzie się z okazji Nocy Muzeów, 14 maja 2016 roku o godz. 18.00 w Muzeum Archeologicznym w Krzemionkach.

Karolina Kamińska-Nowak

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe