Bądź dumny – wywieś flagę

  • 01.05.2016, 13:28 (aktualizacja 04.05.2016, 18:55)
  • Eligiusz Mich Przewodniczący Platformy Obywatelskiej RP Powiatu ostrowieckiego
Bądź dumny – wywieś flagę

Podziel się:

Oceń:

Od 2004 roku obchodzimy w Polsce Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. Na mocy specjalnej ustawy, Sejm IV kadencji ustanowił, że dzień 2 maja będzie świętem państwowym, oddając w ten sposób hołd naszym biało – czerwonym barwom.

Chociaż nie jest to dzień wolny od pracy, to rangą i ważnością nie różni się od innych świąt państwowych. Oprócz Polski święto flagi mają takie państwa jak Stany Zjednoczone, Finlandia, Meksyk, Argentyna i wiele innych krajów. Na całym świecie szacunek i przywiązanie do barw narodowych jest wyrazem patriotyzmu oraz znakiem przynależności do określonego narodu i państwa. Flaga jest symbolem tradycji oraz elementem jednoczącym i łączącym różne światopoglądowo społeczeństwa. W tym dniu wszyscy uczymy się okazywania szacunku dla symboli narodowych i manifestujemy dumę z naszego kraju. 


W Polsce tradycja uroczystego obchodzenia Dnia Flagi jest bardzo krótka. Chociaż na co dzień większość Polaków deklaruje przywiązanie do barw narodowych, to świętowanie 2 maja z tej okazji dopiero powoli przebija się do świadomości polskiego społeczeństwa. Nie czujemy jeszcze wewnętrznej potrzeby, poczucia obowiązku, chęci zamanifestowania swojego szacunku do barw narodowych. Zamiast biało – czerwonej dumnie łopocącej na naszym domu, balkonie, samochodzie, flaga często spoczywa w tym dniu w naszej piwnicy lub garażu. Wiem, że nie wynika to z niechęci do świętowania tego dnia, tylko najczęściej z przegapienia lub niewiedzy, że taki Dzień Flagi właśnie 2 maja obchodzimy. A przecież to jedno z niewielu polskich świąt, które nie są związane z polską martyrologią, ofiarami, klęskami i innymi tragicznymi rocznicami. To święto w każdym calu radosne, odwołujące się do polskiej tradycji, jednoczące wszystkich Polaków niezależnie od wyznawanych poglądów. Bo przeciez barwy narodowe nie mają politycznych konotacji, są wspólne wszystkim Polakom. Wszyscy mają prawo ich używać, okazując należny szacunek i poważanie. Jednocześnie powinniśmy umieć się z nich cieszyć i okazywać dumę z symbolu, który świadczy o naszej tożsamości narodowej, o przynależności do państwa, któremu na imię Polska.

Polskie barwy narodowe mają pochodzenie heraldyczne. Wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. Biel pochodzi od bieli orła, godła Polski i bieli Pogoni, godła Litwy, a czerwień stanowi tło tarcz herbowych. Oficjalnie biało - czerwona jest naszym symbolem narodowym dopiero od 1919 roku, ale przecież te barwy zawsze były obecne w symbolice polskiego państwa na przestrzeni wieków. Dziś, w dniu Flagi Rzeczpospolitej Polskiej oddajemy hołd biało – czerwonej, która w historii Polski zawsze była spoiwem łączącym wszystkich Polaków. I niech tak dalej zostanie, niezależnie od, niestety obecnych we współczesnej polityce prób zawłaszczania narodowych symboli na użytek niektórych ugrupowań politycznych. A przecież barwy narodowe są własnością nas wszystkich, niezależnie od poglądów, wizji i przekonań.

 

Ostrowiec Św. 30.4.2016r.                

Eligiusz Mich Przewodniczący Platformy Obywatelskiej RP Powiatu ostrowieckiego

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe