Szpitale wojewódzkie – rozwój dla pacjenta

  • 24.04.2016, 10:27 (aktualizacja 01.05.2016, 13:33)
  • Arkadiusz Bąk
Szpitale wojewódzkie – rozwój dla pacjenta

Podziel się:

Oceń:

Nasze powiaty ostrowiecki, opatowski, sandomierski mają swoje szpitale powiatowe, ale wszyscy jako mieszkańcy województwa mamy również szpitale wojewódzkie.


Finansowane z budżetu województwa, pracujące pod nadzorem Marszałka i kierowanego przeze mnie sejmiku.

Są to jednostki specjalistyczne, jak Świętokrzyskie Centrum Onkologii, Wojewódzki Szpital Zespolony, pogotowie ratunkowe (również to w Ostrowcu), Świętokrzyskie Centrum Rehabilitacji w pobliżu Stąporkowa, i wiele innych jednostek. W ostatnim roku najgłośniej było jednak o Świętokrzyskim Centrum Pediatrii utworzonym na bazie „szpitalika dziecięcego”. To szpital, do którego trafiają dzieci z całego województwa. Właśnie rok temu podejmowaliśmy decyzję o przeniesieniu szpitalika do nowej, wybudowanej w Kielcach siedziby. To nowoczesny obiekt, cechujący się między innymi dbałością o małych pacjentów przez stworzenie warunków dla ich rodziców. Wiadomo, że nic lepiej nie wpływa na psychikę małego pacjenta niż obecność z nim mamy lub taty. I takie sale, gdzie rodzice w godnych warunkach mogą opiekować się swoimi pociechami, stworzono w nowym szpitalu.


Decyzja o przeniesieniu odbywała się przed kampanią wyborczą, została więc cynicznie wykorzystana do polityki. Atakowano zarząd województwa za to że zbudował nowy, nowoczesny szpital (!!!), radni PiS motywowani przez posła Lipca, robili konferencje prasowe, krzycząc jak to niszczy się pediatrię, jak województwo zginie. Ba! Postulowali, by zamiast przenosić pacjentów do nowego, czekającego budynku, powołać komisję w sejmiku, która miałaby się zastanawiać nad tymi przenosinami – jest taki projekt uchwały! Komisja ta, miałaby na wniosek PiS zastanawiać się i debatować przez rok (!!!) - taki termin podali radni PiS, a w tym czasie dzieci miałyby zostać w starych, niszczejących budynkach, podczas gdy nowy, lśniący obiekt miał stać pusty. To mi się również wtedy nie mieściło w głowie, ale nawet teraz przypomnienie tego cynicznego pomysłu podnosi ciśnienie. Jak tak można – dzieci niech siedzą w gorszych warunkach, żeby radni opozycji mogli atakować marszałka, że jest źle. Straszną ocenę to tym panom wystawia...


Radni PSL zdecydowanie ten bzdurny, politycznie motywowany, pomysł odrzucili. Atakowani przez niektóre media (pisano o pogrzebaniu pediatrii) podjęliśmy decyzję o przeniesieniu szpitalika. I dziś efekty. Właśnie opublikowano wynik badania oceny centrum pediatrii przez pacjentów i ich rodziców. I co widzimy? Szpital dziecięcy w nowej siedzibie jest doskonale oceniany przez pacjentów i ich rodziców. Ponad 80% ankietowanych BARDZO DOBRZE oceniło szpital i decyzję o jego przeniesieniu do nowej siedziby, ponad 90% poleci usługi szpitala jako profesjonalne i świadczone w doskonałych warunkach. Takie są oceny mieszkańców korzystających z usług tej placówki.
Piszę to po to, aby wrócić do skandalicznych materiałów medialnych sprzed mniej więcej roku. Jak państwo widzą, dzisiaj media nie piszą o tym, że mamy w regionie jeden z najlepszych szpitali dziecięcych w kraju. Że to dzięki decyzjom radnych PSL, marszałka województwa. Nie, tego państwo nie znajdziecie, media nabrały wody w usta. Kiedyś pisano o wąskich drzwiach których nie było, exodusie pracowników, który nie nastąpił itd. itp. O prawdzie, czyli znaczącym kroku w rozwoju opieki pediatrycznej w województwie, przekonać można się najczęściej samemu.

Dlatego dziś chciałbym na spokojnie, bez zadęcia i ogłaszania sukcesów, zwrócić uwagę, że jednak radni, którzy głosowali za tą uchwałą, podjęli bardzo przemyślaną decyzję.
Nie chcę kolegom z PiS zarzucać złej woli, może po prostu mieli wątpliwości. Wypadałoby jednak dziś przyznać, że były one nieuzasadnione. Wypadałoby po prostu mówić prawdę.
Najważniejsze jest i było dobro małych pacjentów. I cieszę się, że do tego w choćby minimalnym stopniu sejmikowi udało się przyczynić.
Podobny sens, czyli poprawę realnych warunków leczenia ma stworzona przez marszałka, idea poradni onkologicznych w terenie. Już uruchomiona została poradnia onkologiczna we Włoszczowie, obecnie powstają kolejne, między innymi w Pińczowie, Końskich i Ostrowcu Św. Ostrowiec czeka na uzgodnienia lokalnych władz, co do lokalizacji filii wojewódzkiego szpitala. Mam nadzieję że zostaną poczynione bardzo szybko i będziemy mogli skierować usługi do mieszkańców naszych powiatów bezpośrednio na miejscu, bez konieczności jeżdżenia do Kielc, co jest szczególnie uciążliwe właśnie dla osób zmagających się z chorobą onkologiczną.
Chciałbym, żeby wymienione wyżej działania nie były potrzebne, ale to niestety nierealne. Nie wyeliminujemy chorób, cywilizacja wręcz wzmaga ich występowanie. Dlatego musimy być coraz lepiej przygotowani do ich leczenia. Cieszy to, że wojewódzkie szpitale podnoszą poziom swoich usług.


Na koniec ostatnie zdanie raportu o stanie szpitalika dziecięcego: Większość ankietowanych, bo ponad 90%, zadeklarowało, że będzie polecać Świętokrzyskie Centrum Pediatrii innym osobom. Ja mam nadzieję, że nie będzie takiej potrzeby, bo nasze świętokrzyskie dzieciaki będą zdrowe, ale na wypadek potrzeby badania warto wiedzieć, że mamy placówkę na poziomie, z którego możemy być dumni.

Arkadiusz Bąk

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe