Budżet prawie obywatelski

  • 20.03.2016, 22:08 (aktualizacja 24.04.2016, 10:51)
  • Eligiusz Mich Przewodniczący Platformy Obywatelskiej RP Powiatu ostrowieckiego
Budżet prawie obywatelski

Podziel się:

Oceń:

Najczęściej można spotkać się z opinią, że zwykły obywatel ma bardzo ograniczony wpływ albo wręcz nie ma możliwości wpływu na proces decyzyjny podejmowany przez przedstawicieli, których wybrał poprzez akt głosowania w wyborach.

Jeszcze trudniej odnajdują się w tej sytuacji wyborcy, których kandydaci przegrali wybory. Taki stan rzeczy to duża wada systemu demokratycznego, wyraźnie ograniczająca obywatelską aktywność. Poszukiwanie i wdrażanie rozwiązań włączających, aktywizujących mieszkańców to jak najbardziej właściwy i pożądany kierunek działania. Inicjatywą, która wychodzi naprzeciw tym oczekiwaniom, jest tworzenie przez gminy samorządowego budżetu obywatelskiego.
Budżet obywatelski to stosunkowo nowe rozwiązanie. W Polsce prekursorem tworzenia takiego budżetu jest Sopot, który od 2011 roku wprowadza rozwiązania włączające mieszkańców w proces decydowania o kierunkach wydawania publicznych pieniędzy. Budżet obywatelski to w największym skrócie proces decyzyjny, w ramach którego mieszkańcy danego miasta współtworzą budżet, współdecydując o wydawaniu określonej kwoty środków publicznych. W praktyce polega to na wyodrębnieniu z budżetu miasta określonej kwoty pieniędzy przeznaczonej na inwestycje w mieście i oddanie decyzji, które przedsięwzięcia będą realizowane w danym roku w ręce mieszkańców miasta. To mieszkańcy, obywatele miasta, wyborcy decydują, poprzez zaproponowany przez samorząd sposób głosowania, które inwestycje są dla nich priorytetowe i które uważają za najważniejsze. W ramach budżetu obywatelskiego władze miasta jedynie określają pulę środków pieniężnych, propozycje inwestycyjne oraz konkretną wycenę poszczególnych projektów. Jakie projekty będą realizowane, decydują mieszkańcy, a nie samorządowi urzędnicy. Do nich należy „tylko” realizacja wybranego przez społeczeństwo projektu i przygotowanie kolejnych propozycji na następny rok, w kolejnym budżecie.
Budżet obywatelski to doskonały sposób realizacji idei lokalnej samorządności obywatelskiej. Oddanie obywatelom możliwości bezpośredniego decydowania o pieniądzach z budżetu miasta to także realizacja zasady decentralizacji zarządzania i sposób na podniesienie aktywności obywatelskiej społeczeństwa. Dostrzegły to w ostatnim okresie władze samorządowe polskich miast, wprowadzając te nowatorskie w naszym kraju rozwiązania. Po Sopocie budżety obywatelskie wprowadziły Gorzów Wielkopolski, Konin, Zielona Góra, Dąbrowa Górnicza i Poznań, również Kielce, Starachowice i nasz Ostrowiec Św. Dotychczasowe doświadczenia i obserwacje pokazują, że miasta, podejmując nowe wyzwanie, dość ostrożnie rozpoczęły ten eksperyment. Pula środków w budżetach, przeznaczona do dyspozycji mieszkańców, oscyluje raczej na niskim poziomie i kształtuje się w przedziale od 2 do 20 milionów złotych. Powiedzmy sobie szczerze, nie są to kwoty „rzucające na kolana”. Co można w takim razie powiedzieć o budżecie obywatelskim Ostrowca Św., który w ubiegłym roku wynosił 150 tys. zł, a w tym roku ma to być 200 tys. zł? Przy prawie 200-milionowym budżecie miasta środki przeznaczone na budżet obywatelski to całe 0,1% wartości całego budżetu. To naprawdę niewiele, tym bardziej, że mieszkańcom Ostrowca przyznaje się w ramach budżetu obywatelskiego prawo do decydowania o ławeczkach, klombach, placach zabaw i tym podobnych przedsięwzięciach. Oczywiście te rzeczy też są ważne dla mieszkańców, jednak prawdziwe włączenie obywateli miasta we współdecydowanie i wypowiedzenie się na temat naprawdę istotnych dla Ostrowca Św. inwestycjach, to przeznaczenie na ten cel znacznie większych środków. Wtedy idea budżetu obywatelskiego, uznanie mieszkańca za partnera w rozwoju miasta i współdecydenta w wydawaniu pieniędzy pochodzących z jego podatków będzie w pełni realizowana. Mieszkańcy Ostrowca z pewnością najlepiej wiedzą, na co te pieniądze przeznaczyć.
Budżet obywatelski to element tworzenia nowej polityki miejskiej. Nowatorskie podejście do uczestnictwa mieszkańców w życiu lokalnej społeczności niewątpliwie zasługuje na wsparcie. Przecież włączenie obywateli do debaty publicznej, danie poczucia pełnej odpowiedzialności za sprawy ważne dla miasta, wyzwolenie inicjatywy i aktywności to okoliczności korzystne zarówno dla samorządu, jak i dla społeczeństwa.

                                                                                                  Eligiusz Mich
                                                                        Przewodniczący Platformy Obywatelskiej RP
                                                                                            Powiatu ostrowieckiego

 

Ostrowiec Św. 12.3.2016r. 

Eligiusz Mich Przewodniczący Platformy Obywatelskiej RP Powiatu ostrowieckiego

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
gość
gość 30.03.2016, 12:49
Racja. My mamy protezę budżetu obywatelskiego. Ale jaki udział ma społeczeństwo w budżecie obywatelskim powiatu, Panie Starosto?

Pozostałe