Nowy SEAT Tarraco
Nowy SEAT Tarraco
Nowy SEAT Tarraco

Kluby Obywatelskie

  • 13.03.2016, 17:00
  • Eligiusz Mich
Kluby Obywatelskie
Najwyższy już czas, aby Platforma Obywatelska wyciągnęła wnioski z lekcji, jakiej udzieliło jej polskie społeczeństwo w wyborach parlamentarnych.

Po ośmiu latach rządzenia Platforma straciła władzę. Nie byłoby to może tak dotkliwe i trudne, gdyby nie fakt, że największa partia opozycyjna, nie dość, że wygrała wybory, to zdobyła bezwzględną większość w parlamencie, a obok Platformy powstała partia, która przejęła i nadal przejmuje część jej dotychczasowego elektoratu. .Nowoczesna zdaje się być dzisiaj większym problemem dla Platformy niż PiS. Wyraźnie widać, że po stronie przeciwnej dla Prawa i Sprawiedliwości apetyt na lidera opozycji ma właśnie .Nowoczesna. Wykorzystuje swoje pięć minut perfekcyjnie, nie ukrywając swojej niechęci zarówno do PiS, jak i PO. W pierwszych miesiącach po wyborach, Platforma przypominała mocno trafionego, trochę zamroczonego boksera wagi ciężkiej, który nie do końca zdawał sobie sprawę, w jakiej rzeczywistości się znajduje. Zmiany w klubie parlamentarnym i wewnętrzne wybory przewodniczącego partii również nie ułatwiały Platformie odnalezienia się w nowej politycznej rzeczywistości. Dzisiaj wydaje się, że Platforma jest już na dobrej drodze do, przede wszystkim określenia swojej tożsamości, jako największej partii opozycyjnej oraz do podjęcia nowych wyzwań, zgodnych z oczekiwaniami jej wyborców.

Jednym z ważniejszych i co najistotniejsze trafnych wniosków, jakie sformułowała PO diagnozując przyczyny wyborczej porażki jest przyznanie się do zaniechania dialogu ze społeczeństwem. Mniej lub bardziej udane próby podejmowane w kampanii wyborczej przez premier Ewę Kopacz były działaniem mocno spóźnionym i przez to również mniej wiarygodnym. Partia musi nawiązać kontakt ze swoimi wyborcami, musi z nimi rozmawiać, poruszać i odpowiadać na trudne pytania. Partia władzy, jaką była Platforma przez osiem lat, ten kontakt w dużej mierze utraciła. Nie prowadziła też dobrej, zrozumiałej polityki informacyjnej, o czym również pisałem w swoich felietonach w tamtym okresie. Dlatego też inicjatywa wyjścia do ludzi, odbudowania zerwanych relacji, pobudzenie aktywności obywatelskiej poprzez stworzenie sieci Klubów Obywatelskich wydaje się być bardzo dobrym pomysłem.

Kluby Obywatelskie powstaną w najbliższym czasie w każdym powiecie. Będą prowadzić swoją działalność poprzez organizowanie spotkań i debat, wykładów eksperckich dotyczących bieżących wydarzeń społecznych, gospodarczych i politycznych. Celem Klubów Obywatelskich będzie także wspieranie lokalnych inicjatyw obywatelskich, które są zbieżne z założeniami statutowymi Platformy Obywatelskiej. Do zadań Klubów będzie również należeć organizowanie wydarzeń społeczno – politycznych dla lokalnej społeczności. Nadrzędną ideą działalności Klubów jest stwarzanie warunków do budowy społeczeństwa obywatelskiego, rozwoju obywatelskiej współpracy i włączenie obywateli, współmieszkańców w życie polityczne i społeczne.

Taki Klub Obywatelski powstanie również w powiecie ostrowieckim. Na spotkaniach będziemy chcieli rozmawiać z mieszkańcami o wszystkich sprawach, które są dla nich ważne. Platforma chce wrócić do czytelnej, jasnej wizji swojego programu, do dialogu ze społeczeństwem, który kiedyś był podstawą jej wyborczych sukcesów. Ta droga z pewnością nie będzie łatwa, ale przecież na każdy sukces trzeba sobie solidnie zapracować.

                                                                   Eligiusz Mich

                                         Przewodniczący Platformy Obywatelskiej RP

                                                           Powiatu ostrowieckiego

 

Ostrowiec Św. 5.3.2016r.

Eligiusz Mich
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (13)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
analityk_teoretyk
analityk_teoretyk 08.04.2016, 10:00
Pan Eligiusz zamiast stać się konstruktywną opozycją względem Pana Zbigniewa wolał się dogadać, odpocząć od ciężkiej pracy opozycyjnej i zostać na stanowisku zachowując swoistą "para-decyzyjność" w starostwie. W ten sposób stał się typowym "kwiatuszkiem do kużucha" dla Prawa i Sprawiedliwości. Błędna decyzja- przez to ostrowiecka PO znajduje się na kolanach i póki nie wyjdzie z tej koalicji nie zmieni swojego położenia. Pytanie jak długo obie partie wytrzymają tę koalicję? biorąc pod uwagę sprzyjające warunki dla PiS, to Platforma pierwsza się rozleci - jeśli powstanie nowe stowarzyszenie to jeszcze pół biedy, ale podejrzewam, że członkowie podzielą się i wstąpią do KWW Prezydenta oraz do partii PiS, .Nowoczesna i Razem.... a wtedy ekipa związana z Panem wicestarostą (przykładem P. Kałamagi) już nigdy nie otrząśnie się z tej przegranej.
Jaga
Jaga 08.04.2016, 00:23
Polityk -to osoba, której się chce być w partii, działać, pomagać! Więc dlaczego politycy nie mogą być twórcami i realizatorami inicjatyw oddolnych, oczywiście z pomocą OBYWATELI!
Ten, co ubliża rządzącym niech się ujawni i pokaże co potrafi! jeżeli dobry pomysł - to pomożemy ...
kwik
kwik 15.03.2016, 19:53
Kluby obywatelskie to takie, które powstają oddolnie. Tworzone jak w Waszym przypadku, przez polityków to nie klub obywatelski lecz klub polityczny. To się, nie może udać w takiej formule o jakiej pan pisze. Dowodem, tego jest właśnie Wasza partia "Obywatelska". Działacze z takich klubów "obywatelskich" to zagrożenie dla pozycji rządzących w partii (licząc od najniższego szczebla), będzie Pan musiał obsadzać (a skoro pan jako polityki taki klub chce powołać w powiecie), stanowisko szefa takiego klubu w powiecie by Panu nie zagrażał. A jak Pan to zrobi to nici z obywatelskości. Kluby to ludzie oddolnie tworzący, naprawdę wierzący w to co robią, mający jakiś ideał i walczący o to do końca. Własna inicjatywa a nie podpowiedz lokalnego polityka. Uważam, że się Wam to nie sprawdzi, oczywiście powołacie będziecie działać ale bez efektów.
vvv
vvv 15.03.2016, 10:21

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

poo
poo 15.03.2016, 09:11

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

gosc
gosc 14.03.2016, 23:14
Koalicja w samorządzie to nie to samo co wielka polityka Kaczyński - Schetyna. Dobrze ze się porozumieli i pogonili TOS.
Marzyciel
Marzyciel 14.03.2016, 22:50
A może dotrze do Was włodarzy miasta fakt, że nas interesuje koalicja dla miasta czyli dla nas, a nie dla podziału staniwisk jak to robicie!!!!
Podpis
Podpis 14.03.2016, 22:23
Byliście 2 razy. 2 razy daliście ciała. Już was nie ma i nie będzie. Ufff.
Jak tam nowy "specjalista" w Zarządzie Powiatu?
wdzięczny
wdzięczny 14.03.2016, 21:10
Koalicja jest potrzebna najważniejsze że w ważnych sprawach dla mieszkańców Ostrowca się dogadują i za to ukłony!
@
@ 14.03.2016, 18:47
Panie Mich z PO to dlaczego związał się pan z PISem, ja tego nie jestem w stanie zrozumieć ,chyba będąc szefem opozycyjnej partii nie można robić takich rzeczy . To jest niemoralne
nnnnnnnnnn
nnnnnnnnnn 14.03.2016, 15:24
Dlaczego matka SUSKI -RADNEJ śmieje się z sąsiadki,że ta zdechnie na raka,bo córka Suska jej o tym powiedziała.Skąd Suska ma informacje,że sąsiadka jest chora na raka ???????
co to ma być
co to ma być 14.03.2016, 13:52
Dlaczego radna Suska pracownik PUP WYNOSI POZA URZĄD DANE O PETENTACH URZĘDU PRACY ?????????????? DLACZEGO NIE DOCHOWUJE TAJEMNICY SŁUŻBOWEJ ??????????????
sąsiedzi
sąsiedzi 14.03.2016, 13:21

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.


Pozostałe