Kluby Obywatelskie

  • 13.03.2016, 17:00
  • Eligiusz Mich
Kluby Obywatelskie

Podziel się:

Oceń:

Najwyższy już czas, aby Platforma Obywatelska wyciągnęła wnioski z lekcji, jakiej udzieliło jej polskie społeczeństwo w wyborach parlamentarnych.

Po ośmiu latach rządzenia Platforma straciła władzę. Nie byłoby to może tak dotkliwe i trudne, gdyby nie fakt, że największa partia opozycyjna, nie dość, że wygrała wybory, to zdobyła bezwzględną większość w parlamencie, a obok Platformy powstała partia, która przejęła i nadal przejmuje część jej dotychczasowego elektoratu. .Nowoczesna zdaje się być dzisiaj większym problemem dla Platformy niż PiS. Wyraźnie widać, że po stronie przeciwnej dla Prawa i Sprawiedliwości apetyt na lidera opozycji ma właśnie .Nowoczesna. Wykorzystuje swoje pięć minut perfekcyjnie, nie ukrywając swojej niechęci zarówno do PiS, jak i PO. W pierwszych miesiącach po wyborach, Platforma przypominała mocno trafionego, trochę zamroczonego boksera wagi ciężkiej, który nie do końca zdawał sobie sprawę, w jakiej rzeczywistości się znajduje. Zmiany w klubie parlamentarnym i wewnętrzne wybory przewodniczącego partii również nie ułatwiały Platformie odnalezienia się w nowej politycznej rzeczywistości. Dzisiaj wydaje się, że Platforma jest już na dobrej drodze do, przede wszystkim określenia swojej tożsamości, jako największej partii opozycyjnej oraz do podjęcia nowych wyzwań, zgodnych z oczekiwaniami jej wyborców.

Jednym z ważniejszych i co najistotniejsze trafnych wniosków, jakie sformułowała PO diagnozując przyczyny wyborczej porażki jest przyznanie się do zaniechania dialogu ze społeczeństwem. Mniej lub bardziej udane próby podejmowane w kampanii wyborczej przez premier Ewę Kopacz były działaniem mocno spóźnionym i przez to również mniej wiarygodnym. Partia musi nawiązać kontakt ze swoimi wyborcami, musi z nimi rozmawiać, poruszać i odpowiadać na trudne pytania. Partia władzy, jaką była Platforma przez osiem lat, ten kontakt w dużej mierze utraciła. Nie prowadziła też dobrej, zrozumiałej polityki informacyjnej, o czym również pisałem w swoich felietonach w tamtym okresie. Dlatego też inicjatywa wyjścia do ludzi, odbudowania zerwanych relacji, pobudzenie aktywności obywatelskiej poprzez stworzenie sieci Klubów Obywatelskich wydaje się być bardzo dobrym pomysłem.

Kluby Obywatelskie powstaną w najbliższym czasie w każdym powiecie. Będą prowadzić swoją działalność poprzez organizowanie spotkań i debat, wykładów eksperckich dotyczących bieżących wydarzeń społecznych, gospodarczych i politycznych. Celem Klubów Obywatelskich będzie także wspieranie lokalnych inicjatyw obywatelskich, które są zbieżne z założeniami statutowymi Platformy Obywatelskiej. Do zadań Klubów będzie również należeć organizowanie wydarzeń społeczno – politycznych dla lokalnej społeczności. Nadrzędną ideą działalności Klubów jest stwarzanie warunków do budowy społeczeństwa obywatelskiego, rozwoju obywatelskiej współpracy i włączenie obywateli, współmieszkańców w życie polityczne i społeczne.

Taki Klub Obywatelski powstanie również w powiecie ostrowieckim. Na spotkaniach będziemy chcieli rozmawiać z mieszkańcami o wszystkich sprawach, które są dla nich ważne. Platforma chce wrócić do czytelnej, jasnej wizji swojego programu, do dialogu ze społeczeństwem, który kiedyś był podstawą jej wyborczych sukcesów. Ta droga z pewnością nie będzie łatwa, ale przecież na każdy sukces trzeba sobie solidnie zapracować.

                                                                   Eligiusz Mich

                                         Przewodniczący Platformy Obywatelskiej RP

                                                           Powiatu ostrowieckiego

 

Ostrowiec Św. 5.3.2016r.

Eligiusz Mich

Komentarze (13)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
analityk_teoretyk
analityk_teoretyk 08.04.2016, 10:00
Pan Eligiusz zamiast stać się konstruktywną opozycją względem Pana Zbigniewa wolał się dogadać, odpocząć od ciężkiej pracy opozycyjnej i zostać na stanowisku zachowując swoistą "para-decyzyjność" w starostwie. W ten sposób stał się typowym "kwiatuszkiem do kużucha" dla Prawa i Sprawiedliwości. Błędna decyzja- przez to ostrowiecka PO znajduje się na kolanach i póki nie wyjdzie z tej koalicji nie zmieni swojego położenia. Pytanie jak długo obie partie wytrzymają tę koalicję? biorąc pod uwagę sprzyjające warunki dla PiS, to Platforma pierwsza się rozleci - jeśli powstanie nowe stowarzyszenie to jeszcze pół biedy, ale podejrzewam, że członkowie podzielą się i wstąpią do KWW Prezydenta oraz do partii PiS, .Nowoczesna i Razem.... a wtedy ekipa związana z Panem wicestarostą (przykładem P. Kałamagi) już nigdy nie otrząśnie się z tej przegranej.
Jaga
Jaga 08.04.2016, 00:23
Polityk -to osoba, której się chce być w partii, działać, pomagać! Więc dlaczego politycy nie mogą być twórcami i realizatorami inicjatyw oddolnych, oczywiście z pomocą OBYWATELI!
Ten, co ubliża rządzącym niech się ujawni i pokaże co potrafi! jeżeli dobry pomysł - to pomożemy ...
kwik
kwik 15.03.2016, 19:53
Kluby obywatelskie to takie, które powstają oddolnie. Tworzone jak w Waszym przypadku, przez polityków to nie klub obywatelski lecz klub polityczny. To się, nie może udać w takiej formule o jakiej pan pisze. Dowodem, tego jest właśnie Wasza partia "Obywatelska". Działacze z takich klubów "obywatelskich" to zagrożenie dla pozycji rządzących w partii (licząc od najniższego szczebla), będzie Pan musiał obsadzać (a skoro pan jako polityki taki klub chce powołać w powiecie), stanowisko szefa takiego klubu w powiecie by Panu nie zagrażał. A jak Pan to zrobi to nici z obywatelskości. Kluby to ludzie oddolnie tworzący, naprawdę wierzący w to co robią, mający jakiś ideał i walczący o to do końca. Własna inicjatywa a nie podpowiedz lokalnego polityka. Uważam, że się Wam to nie sprawdzi, oczywiście powołacie będziecie działać ale bez efektów.
vvv
vvv 15.03.2016, 10:21

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

poo
poo 15.03.2016, 09:11

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

gosc
gosc 14.03.2016, 23:14
Koalicja w samorządzie to nie to samo co wielka polityka Kaczyński - Schetyna. Dobrze ze się porozumieli i pogonili TOS.
Marzyciel
Marzyciel 14.03.2016, 22:50
A może dotrze do Was włodarzy miasta fakt, że nas interesuje koalicja dla miasta czyli dla nas, a nie dla podziału staniwisk jak to robicie!!!!
Podpis
Podpis 14.03.2016, 22:23
Byliście 2 razy. 2 razy daliście ciała. Już was nie ma i nie będzie. Ufff.
Jak tam nowy "specjalista" w Zarządzie Powiatu?
wdzięczny
wdzięczny 14.03.2016, 21:10
Koalicja jest potrzebna najważniejsze że w ważnych sprawach dla mieszkańców Ostrowca się dogadują i za to ukłony!
@
@ 14.03.2016, 18:47
Panie Mich z PO to dlaczego związał się pan z PISem, ja tego nie jestem w stanie zrozumieć ,chyba będąc szefem opozycyjnej partii nie można robić takich rzeczy . To jest niemoralne
nnnnnnnnnn
nnnnnnnnnn 14.03.2016, 15:24
Dlaczego matka SUSKI -RADNEJ śmieje się z sąsiadki,że ta zdechnie na raka,bo córka Suska jej o tym powiedziała.Skąd Suska ma informacje,że sąsiadka jest chora na raka ???????
co to ma być
co to ma być 14.03.2016, 13:52
Dlaczego radna Suska pracownik PUP WYNOSI POZA URZĄD DANE O PETENTACH URZĘDU PRACY ?????????????? DLACZEGO NIE DOCHOWUJE TAJEMNICY SŁUŻBOWEJ ??????????????
sąsiedzi
sąsiedzi 14.03.2016, 13:21

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.


Pozostałe