Prawda leży pośrodku

  • 13.01.2016, 11:46 (aktualizacja 13.01.2016, 11:53)
  • Eligiusz Mich
Prawda leży pośrodku

Podziel się:

Oceń:

Ukształtowana po ostatnich wyborach nowa, bezwzględna większość parlamentarna wprowadza błyskawicznie wiele nowych ustaw. Doczekaliśmy się już nowych uregulowań dotyczących Trybunału Konstytucyjnego, zmian w ustawie o systemie oświaty, o służbie cywilnej, czy ustawy medialnej.

Nowe przepisy wchodzą w życie niemal natychmiast po podpisaniu przez Prezydenta i opublikowaniu w Dzienniku Ustaw. Zapowiedzianych w kampanii wyborczej nowych rozwiązań dotyczących opodatkowania sieci handlowych, banków, podniesienia kwoty wolnej od podatku do 8 tysięcy złotych, czy dofinansowania 500 złotych na każde dziecko, jak dotąd nie widać w harmonogramie prac Sejmu. Tymczasem, wraz z nowym rokiem 2016 wchodzi w życie wiele nowych przepisów uchwalonych jeszcze w poprzedniej kadencji Sejmu. Przygotowane przez rząd Platformy Obywatelskiej i PSL rozwiązania z pewnością ułatwią i poprawią komfort życia wielu Polakom.

W pierwszej kolejności należy wymienić ustawę wprowadzającą od 1 stycznia 2016r. świadczenia rodzicielskie w wysokości 1000 złotych przez rok po urodzeniu dziecka. Ustawa zrównuje prawa wszystkich, którzy rodzą i wychowują dzieci. Pieniądze dostaną nie tylko ci, którzy byli zatrudnieni na umowę o pracę, ale także uczniowie, studenci, rolnicy, bezrobotni i osoby pracujące na podstawie umów cywilnoprawnych. Przy okazji rozwiązano problem kryterium dochodowego, które w przeszłości uniemożliwiało skorzystanie ze świadczeń wielu potrzebującym. Wykluczało ono z możliwości uzyskania zasiłku osoby, których dochód przekraczał próg ustawowy. Przyjęta nowa zasada „złotówka za złotówkę” umożliwi pobieranie tego świadczenia także osobom, które ten próg przekraczają.

Poprzedni rząd ograniczył również stosowanie umów o pracę zwanych popularnie „umowami śmieciowymi”. Obowiązek „ozusowania” takich umów i odprowadzania składek na ubezpieczenie chorobowe, rentowe i emerytalne zapewnia większą stabilizację dla pracowników. Szczególnie obowiązek płacenia składek emerytalnych od umów zlecenia jest rozwiązaniem oczekiwanym przez większość zatrudnionych na tych zasadach.

Nie można również nie wspomnieć o podniesieniu od początku tego roku kwoty świadczenia pielęgnacyjnego dla osób opiekujących się niepełnosprawnym dzieckiem. Wzrasta on bardzo wyraźnie z 620 do 1300 złotych miesięcznie. To praktyczna realizacja zapowiedzi rządu złożonych w ubiegłym roku.

Szerokim echem odbiło się również wprowadzenie od 1 stycznia tego roku punktów bezpłatnych porad prawnych. Prawie w 1500 punktach w całym kraju ruszyły porady prawne świadczone przez adwokatów i radców prawnych. Mogą z nich skorzystać bezpłatnie osoby do 26 roku życia i po 65 roku oraz członkowie rodzin wielodzietnych, a także osoby korzystające z opieki społecznej. W naszym powiecie takie punkty powstały w Ostrowcu Św. oraz w Waśniowie, Kunowie i Bałtowie. Już pierwsze dni funkcjonowania punktów i ilość osób zgłaszających się po poradę potwierdzają, że taka forma pomocy była niezmiernie potrzebna dla lokalnej społeczności.

W medialnym zgiełku, w którym codziennie jesteśmy karmieni nowymi prawdziwymi i wydumanymi sensacjami, czy też jakże często niesprawiedliwymi ocenami działalności poprzedniej większości parlamentarnej, warto zauważyć i dostrzec również pozytywne decyzje, których było wiele, a nie wszystkie przebiły się do świadomości polskiego społeczeństwa. Bo nigdy nie jest tak, że jedni robią wszystko dobrze, a inni robią, czy robili tylko źle. Prawda, jak zwykle leży pośrodku.

 

 Eligiusz Mich

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej RP

Powiatu ostrowieckiego

 

 

Ostrowiec Św. 9.1.2016r.

Eligiusz Mich

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
eligiusz
eligiusz 14.01.2016, 22:14
Pan z PO wymienia zasługi ministrów z PSL. Całkiem jak Kurski przypisujący sobie becikowe.

Pozostałe