Na przełomie roku

  • 07.01.2016, 21:49
  • Eligiusz Mich
Na przełomie roku

Podziel się:

Oceń:

Pożegnaliśmy 2015 rok. Ocena mijających 365 dni jest oczywiście bardzo subiektywna. Każdy z nas, ze swojego punktu widzenia może dokonać indywidualnej oceny. Będzie ona z pewnością różna, w zależności od tego co nas spotkało w mijającym roku, jaki dla nas był, co osiągnęliśmy, a co straciliśmy, czy był wyjątkowy, czy niczym szczególnym się nie wyróżnił.

          Coraz szybciej żyjemy, zaabsorbowani pracą i innymi obowiązkami nie zawsze mamy czas śledzić organizowane pod koniec roku wszelkiego rodzaju podsumowania, zestawienia, rankingi i plebiscyty. Ale każdy z nas na pewno, przynajmniej przez chwilę robi krótki rachunek sumienia w kontekście oceny mijającego roku. Pozwala nam to krytycznie spojrzeć na przebyty okres, poczuć satysfakcję lub wyzwolić w sobie motywację do skuteczniejszego postępowania w najbliższym czasie. Daje nam to również możliwość wyznaczenia sobie celów i zadań na następny rok. Mobilizuje nas wewnętrznie i w pewnym sensie dyscyplinuje. Największy jednak problem w tym, jak długo uda nam się wytrwać w podjętych postanowieniach.
           Niezależnie od tego jak ocenimy nasze dokonania, nie da się uciec od ocen ogólnych, dotyczących wydarzeń w naszym kraju, Europie i na świecie.  W globalnej wiosce, którą świat zaczyna przypominać, wydarzenia na innym kontynencie mogą sprawić, że nasze indywidualne plany oraz zamierzenia mogą okazać się niewykonalne i będziemy zmuszeni je zrewidować. Na pozór mało znaczący incydent gdzieś w świecie, może spowodować falę zawirowań politycznych i gospodarczych, które odczujemy na własnej skórze. To przykre, ale w naszych kalkulacjach i planach musimy takie ryzyko uwzględniać coraz częściej. Dotyczy to wszystkich sfer działalności społecznej, politycznej i ekonomicznej. Powinni brać to pod uwagę inwestorzy, politycy i samorządowcy. Groźba pogłębienia się kryzysu politycznego, jaki dotknął świat w ostatnim okresie jest bardzo realna. Miało to zauważalny wpływ na nasze życie w mijającym roku. Dlatego nie możemy o tych zagrożeniach nie pamiętać podejmując nowe inicjatywy i przedsięwzięcia. Zarówno na polu spraw prywatnych, jak i tam, gdzie zapadają decyzje o losach Polski i Europy.
             Na progu 2015 roku nikt z nas nie spodziewał się jak znaczący i wyjątkowy będzie to rok dla Polski. W Polsce nastąpiła polityczna zmiana warty, która jeszcze w styczniu nie wydawała się wcale taka oczywista. Zwycięstwo Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich i zdobycie większości mandatów w Sejmie i Senacie przez PiS sprawiły, że polityczne wydarzenia w naszym kraju doznały wyraźnego przyspieszenia. Działania polityczne parlamentarnej większości podjęte pod koniec roku wywołały wiele emocji wśród polityków i znacznej części społeczeństwa. Obserwując to, co dzieje się teraz w parlamencie oraz postawa prezydenta Andrzeja Dudy wobec podejmowanych tam decyzji nie wróży na 2016 rok spokoju i osiągnięcia politycznego konsensusu. Chcę jednak wierzyć, że kompromis między rządzącymi, a  opozycją da się wypracować dla dobra nas wszystkich. Nikt przecież nie ma patentu na absolutną rację, a prawda zawsze leży gdzieś w środku. Rok 2016 da nam z pewnością odpowiedź, czy potrafią odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Zarówno ci, którzy są teraz w opozycji, jak i ci, którzy wzięli pełną odpowiedzialność za losy Polski i Polaków.


                                                                      Eligiusz Mich
                                                        Przewodniczący Platformy Obywatelskiej RP
                                                        Powiatu ostrowieckiego

 

Ostrowiec Św. 28.12.2015r.        

Eligiusz Mich

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
...
... 11.01.2016, 13:53
A rozliczenia się, z frajerskiej przegranej w wyborach AD 2015, jak nie było tak nie ma.Tak w centrali PO jak i tu na prowincji... Zwycięzcy wyborów zamęczą szarych Polaków a wy będziecie dumać o sytuacji w Grecji czy na Ukrainie.Uważam że czasy PO i SLD minęły bezpowrotnie.Komu to zawdzięczać ???

Pozostałe