V etap Zagłoby czas zacząć

  • 16.11.2015, 12:39 (aktualizacja 16.11.2015, 12:45)
  • Eligiusz Mich
V etap Zagłoby czas zacząć

Podziel się:

Oceń:

Jeszcze w grudniu 2014 roku Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju przygotowało projekt Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014 – 2023 z perspektywą do 2025 roku. Zaplanowano w nim wydanie 107 miliardów złotych na dokończenie budowy dróg krajowych w Polsce. Prawie 40 miliardów to środki pochodzące z funduszy Unii Europejskiej, pozostała kwota to pieniądze z budżetu państwa. Program zakłada wybudowanie 3900 km autostrad i dróg szybkiego ruchu oraz 50 obwodnic. Po zakończeniu tego przedsięwzięcia Polska będzie dysponować jedną z najnowocześniejszych sieci dróg w Europie.

Po konsultacjach projektu, rząd w połowie tego roku zatwierdził Program Budowy Dróg Krajowych. Znalazła się w nim budowa V etapu ulicy Zagłoby, nazywanego też małą obwodnicą Ostrowca Świętokrzyskiego. Starania o budowę tego odcinka zostały podjęte przez parlamentarzystów ziemi świętokrzyskiej, szczególnie posłankę Marzenę Okłę – Drewnowicz oraz niżej podpisanego. Skazana przez wielu na niepowodzenie inicjatywa zakończyła się pozytywnym efektem. Nieudolne próby dyskredytacji tych działań podejmowane przez niektórych, nie zatrzymały determinacji w dążeniu do wpisania tego zadania na listę projektów rządowych. Trudno mi zrozumieć argumentację, z którą spotkałem się w trakcie podejmowanych przeze mnie działań, że lepszą propozycją dla Ostrowca Św. byłoby wybudowanie V etapu ulicy Zagłoby ze środków województwa świętokrzyskiego. Pomijając stan faktyczny, jakim jest śladowe zainteresowanie infrastrukturą drogową bedącą w gestii Marszałka Województwa na terenie powiatu ostrowieckiego, taka inwestycja łączyłaby się z koniecznością wydatkowania z budżetu miasta Ostrowca Św. i budżetu powiatu ostrowieckiego ok. 5-7 milionów złotych. Dzięki wpisaniu tej inwestycji do Programu Budowy Dróg Krajowych, będzie ona sfinansowana w całości ze środków budżetu państwa. Nie muszę chyba dodawać, że w obecnej sytuacji finansowej samorządów jest to rozwiązanie najlepsze i najefektywniejsze.

Naturalnym następstwem decyzji rządu dotyczącej budowy V etapu ulicy Zagłoby jest ogłoszenie przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad przetargu na zaprojektowanie i budowę ostrowieckiej obwodnicy. Podjęta przed dwoma tygodniami decyzja rozpoczyna realny proces inwestycyjny i daje podstawy do prognozowania, że w 2017 roku liczący niespełna 3km odcinek zostanie włączony w ciąg ulic wyprowadzający ruch tranzytowy z ulic Opatowskiej, Sandomierskiej i wiaduktu nad torami kolejowymi. Dotychczasowe uciążliwości dla kierowców, a szczególnie dla mieszkańców tych ulic, gdzie na dobę przemieszcza się 22 tysiące pojazdów bezpowrotnie się skończą.

Budowa V etapu ulicy Zagłoby nie przekreśla planów budowy obwodnicy Ostrowca Św. w parametrach drogi szybkiego ruchu, od południowej strony naszego miasta. Będzie ona fragmentem planowanej ekspresówki od Skarżyska do Opatowa. Ale to dopiero po 2023 roku. Teraz, najważniejszym zadaniem jest niedopuszczenie do ewentualnych zmian w Programie Dróg Krajowych, które mogłyby wyeliminować z planów budowy tę jakże potrzebną dla naszego miasta inwestycję. Jestem przekonany, że nowy rząd, dokonując przeglądu zaplanowanych przez poprzedników inwestycji, nie zmieni przyjętych priorytetów. To także zadanie dla nowych świętokrzyskich i ostrowieckich parlamentarzystów.

 

                                                                                  Eligiusz Mich

                                                        Przewodniczący Platformy Obywatelskiej RP

                                                                           Powiatu ostrowieckiego

 

Ostrowiec Św. 12.11.2015 r.

Eligiusz Mich

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
z tej ziemi
z tej ziemi 23.11.2015, 08:51
Wielka szkoda dla nas Ostrowczan,że obecni ostrowieccy parlamentarzyści nie podejmą się szybkiej realizacji tej niezbędnej inwestycji.A to jedynie z przyczyn politycznych - przecież nie poprą pomysłu poprzedniej władzy a genialny prezes w tym temacie nic nie rozkazał...

Pozostałe