Wystawa grupy młodzieżowej Ogniska Pracy Pozaszkolnej - STILLEBEN

start 07.03.2020 18:00
koniec 29.03.2020 20:00

Lokalizacja: Ostrowiec Świętokrzyski

STILLEBEN - Wystawa grupy młodzieżowej Ogniska Pracy Pozaszkolnej

Wernisaż odbędzie się 7 marca 2020 roku o godzinie 18.00 w Biurze Wystaw Artystycznych w Ostrowiec Świętokrzyskim, ul. Siennieńska 54.

Pojęcie „martwa natura”, a właściwie holenderskie stil-leven czyli w dosłownym tłumaczeniu „ciche, nieruchome życie” pojawiało się w inwentarzach sztuki już w połowie XVII wieku. Popularność tego gatunku malarskiego sprawiła, że był on używany coraz częściej i szybko doczekał się odpowiedników w języku angielskim still life, niemieckim stilleben oraz francuskim nature morte. Nasza „martwa natura” pochodzi właśnie od tego ostatniego, choć zdaniem większości zabierającej głos, człowiekowi przyjaźniejsze są te określenia, w których słowo „martwa” zastąpione jest wyrazem „spokojna” czy „nieruchoma”.

W sztuce terminu tego używa się w celu określenia skonkretyzowanego dzieła plastycznego formą przedstawiającego zestawienie przedmiotów codziennego użytku, ale też owoców, warzyw, kwiatów, martwych zwierząt oraz ich szczątek, skomponowanych w grupy i tworzących atrakcyjne zestawienia kolorystyczne, świetlne, a przede wszystkim kompozycyjne.

Aktualnie nie znajdujemy bezpośredniej odpowiedzi na pytanie czym jest martwa natura. Nakreślając pojęcie nierobotycznie możemy stwierdzić jedynie, że jest to pewien złożony i uwieczniony zapis informacji wraz z wyimaginowanym przekazem i symboliką. Nie można tu mówić jedynie o ćwiczeniu zmuszającym człowieka do obserwacji malarskiej, ale należy także wspomnieć o tym, że jest to treściwy komunikat o uwiecznianej rzeczywistości. Sztuką nie jest przenoszenie realnego układu na podobrazie, a nadanie martwej naturze przekornego życia za pośrednictwem tego, co dostrzegamy, podkreślamy, stymulujemy i o czym malujemy.

Wystawa czynna będzie do 29 marca 2020 roku.

Podziel się:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.