ZDZ zaprasza
ZDZ zaprasza
ZDZ zaprasza

Maria i Stanisław Dawscy. Malarstwo

start 05.02.2019 17:00
koniec 28.03.2019 22:00

Lokalizacja: Sandomierz

Dyrektor Muzeum Okręgowego w Sandomierzu dr Dominik Kacper Płaza zaprasza na uroczyste otwarcie wystawy

MARIA I STANISŁAW DAWSCY.

Malarstwo.

30 lat kolekcji w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu

 

Maria i Stanisław Dawscy, malarze i graficy, profesorowie związani  ze środowiskiem twórczym i akademickim Wrocławia, a następnie Warszawy, około 1986 roku powzięli zamiar złożenia swojego dorobku w zbiorach Muzeum Okręgowego
w Sandomierzu. Królewskie Miasto wydawało się im miejscem przyjaznym, przywołującym miłe wspomnienia z  plenerów w  latach 50. i 60.  XX w., a co najważniejsze, był gorąco rekomendowany przez zaprzyjaźnioną poetkę Ludmiłę Marjańską, rozmiłowaną
w nim bezgranicznie. Dzięki decyzji ówczesnego dyrektora Muzeum, Jerzego  Waszkiewicza, kolekcja dzieł Marii i Stanisława Dawskich towarzyszy nam już 30 lat.
Zgodnie z pragnieniem ofiarodawców, ich twórczość ocalona od rozproszenia była ukazywana szerszej publiczności w salach zamku królewskiego w Sandomierzu co kilka lat, w różnych odsłonach. Pierwszy pokaz kolekcji poza Sandomierzem, obejmujący wybór malarstwa i grafiki Stanisława Dawskiego, odbył się w 2017 roku w Galerii Miejskiej we Wrocławiu.

Wernisaż wystawy

5 lutego (WTOREK) godz. 17.00

Galeria Muzeum Okręgowego w Sandomierzu 

Zamek Królewski w Sandomierzu

ul. Zamkowa 12

Podziel się:

Zdjęcia (1)

 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.