Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Zdrowa dieta w szkole – czy to możliwe?

Dzieci w wieku szkolnym spędzają sporą część dnia w placówkach oświatowych. Taka już kolej rzeczy: dorośli pracują, a dzieci uczą się i bawią. Ważne jest poczucie odpowiedzialności za to, co jedzą nasze dzieci, gdyż w tym wieku wyrabiają sobie nawyki żywieniowe, które będą rzutowały na ich przyszłość. Zdrowa i odpowiednio zbilansowana dieta w szkole to nie tylko spora szansa na to, że ominie je szer chorób przewlekłych, ale również bardzo prawdopodobne, że dziecko zdobyte w szkole nawyki żywieniowe, będzie chciało przenieść do domu. Na czym oczywiście skorzysta cała rodzina.
  • 27.05.2022 12:22
  • Autor: Grupa Tipmedia
Zdrowa dieta w szkole – czy to możliwe?

Jakie są skutki niewłaściwej diety?

Posiłki serwowane naszym dzieciom w szkole mają istotne znaczenie w wypracowaniu u nich zdrowych nawyków żywieniowych. My rodzice wiele bowiem zrzucamy na barki szkoły. Pamiętajmy jednak, że nie może ona nas wyręczyć z wychowywania własnych dzieci, ale w pewnych kwestiach może nam jak najbardziej pomóc. Dieta uboga w produkty odżywcze, dobre tłuszcze, białka i węglowodany prędzej czy później odbije się na zdrowiu dziecka. Utrwalone we wczesnych latach życia złe nawyki żywieniowe, przenoszą się bowiem na dorosłe życie i o ile dziecku łatwiej jest zgubić zbędne kilogramy tak dorosłej osobie po czterdziestym roku życia, może to już przynieść niemały problem... Niewłaściwa dieta grozi zatem:

nadprogramowymi kilogramami i w końcu otyłością,

problemami z pamięcią i koncentracją, brakiem uwagi na lekcjach,

wahaniem nastroju, rozdrażnieniem,

nadciśnieniem tętniczym,

miażdżycą,

cukrzycą typu drugiego,

udarem mózgu,

zawałem serca,

zatorem płuc.

A także wieloma schorzeniami, które uaktywniają się, gdy w diecie przez dłuższy czas obecne są niedobory danych składników.

Czy serwowane w szkole menu można zmienić?

W szkole w odróżnieniu od przedszkola mamy do czynienia z większą grupą dzieci. Jednak nawet wtedy można dostrzec preferencje smakowe dzieci i na ich podstawie budować cotygodniowy jadłospis. Przy czym serwowane porcje powinny być dostosowane do potrzeb dzieci. Zbyt duża wielkość sprawi, że nawet najlepszy posiłek nie zostanie zjedzony w całości. Niewłaściwy szkolny jadłospis nie tylko można, ale nawet trzeba zmienić. Dobrym przykładem może tu być np. dieta pudełkowa https://afterfit-catering.pl/ oferowana dla dzieci przez coraz więcej firm z cateringiem dietetycznym. Dobrze zbilansowana i zdrowa. Z kolei przy zbiorowym zamówieniu koszty w przeliczeniu na jeden posiłek wyjdą znacznie mniejsze niż w przypadku, gdy dieta pudełkowa miałaby dotyczyć np. tylko czteroosobowej rodziny.

Wiele wariantów diety pudełkowej dla dzieci

Catering dietetyczny ma swoje różne odmiany także tę dedykowana najmłodszym. Stąd dieta pudełkowa często zaskakuje wariantami posiłków, które są nie tylko zdrowe i dobrze wyglądają, ale także bardzo smaczne. Dieta pudełkowa zazwyczaj jest bowiem przygotowywana przez doświadczonych dietetyków, dzięki temu nie musimy się martwić, że w posiłkach zabraknie jakichkolwiek wartościowych posiłków. Nasze pociechy dostaną wszystko to, co najlepsze w diecie pudełkowej. Co więcej, istnieje także możliwość zamawiania posiłków tylko pod konkretnych uczniów. Chodzi tu głównie o jakieś schorzenie i nietolerancje pokarmowe. U dzieci bardzo często bowiem występują alergie pokarmowe, które dają nieprzyjemne dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Nic dziwnego, że wówczas dziecko po prostu nie chce jeść danego posiłku. Mając to na uwadze, można tak dostosować posiłki, że będą one uwzględniały potrzeby żywieniowe wszystkich uczniów.

--- Artykuł sponsorowany ---