CASTOrada
CASTOrada
CASTOrada

O wychowaniu z perspektywy biologa i duchownego

  • 4.12.2018, 14:50 (aktualizacja 08.12.2018 07:48)
O wychowaniu z perspektywy biologa i duchownego
Podziel się:
Oceń:
"Na skrzydłach wiary i rozumu" to temat sympozjum dydaktycznego dotyczącego neurodydaktyki i duchowości w wychowaniu młodzieży. Konferencja odbyła się w sali kina "Etiuda".

Poruszano wiele tematów, jednym z nich była rola ojcostwa w wychowaniu i rodzinie, o której mówił o. Tomasz Nowak, dominikanin. Karanie i nagradzanie to jedna z najpopularniejszych metod wychowawczych. To kolejny temat poruszany podczas prelekcji. 

Akademia Volley Stars
Akademia Volley Stars
Akademia Volley Stars

O tym co dzieje się w mózgu młodego człowieka w chwili gdy jest on nagradzany lub karany mówił Marek Kaczmarzyk - chronobiolog, dydaktyk:

W trakcie życia mocno zmienia się struktura kory mózgowej, a to ona decyduje o tym, jak postrzegamy świat, co jest dla nas obojętnie, co nie - tłumaczy. - Rodzice mają wychowawcze marzenie, że dogadają się zawsze ze swoimi dzieciakami. Wtedy nadchodzi ten bolesny moment, kiedy ze słodkiego kilkulatka dziecko zamienia się w nastolatka. Z perspektywy neurobiologii w jego mózgu dzieją się rzeczy niesamowite, przestaje postrzegać świat tak jak jego rodzice. Dla wielu z nich oznacza to wychowawczą porażkę, trzeba więc ich uświadamiać, że jest to proces całkowicie normalny. 

Konferencja głownie byłą skierowana do nauczycieli, psychologów, a także do rodziców nastoletnich dzieci, którzy często mają problem ze zrozumieniem i dogadaniem się ze swoimi pociechami. Rodzice często z problemami wychowawczymi szukają pomocy u psychologów, pedagogów, zdarza się nawet, że u osób duchownych.

Przychodzi moment, kiedy rodzice chwytają się brzytwy i przychodzą do mnie, czasem są to osoby niewierzące.  Cieszę się, gdy mogę komuś pomóc. - mówi ojciec Tomasz Nowak

Konferencję zorganizował Katolicki Zespół Edukacyjny oraz Miejskie Centrum Kultury w Ostrowcu Św. Organizatorzy już zapowiedzieli, że nie będzie to ostatnie sympozjum. 

 

  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe