Dariusz Kaszuba kandydat na prezydenta Ostrowca
Dariusz Kaszuba kandydat na prezydenta Ostrowca
Dariusz Kaszuba kandydat na prezydenta Ostrowca
Arkadiusz Bąk kandydatem do sejmiku
Arkadiusz Bąk kandydatem do sejmiku
Arkadiusz Bąk kandydatem do sejmiku
Powiat w dobrych rękach. Zbigniew Duda
Powiat w dobrych rękach. Zbigniew Duda
Powiat w dobrych rękach. Zbigniew Duda

"Stań do apelu" nowa książka Andrzeja Nowaka-Arczewskiego

  • 18.07.2018, 15:27 (aktualizacja 20.07.2018 12:52)
"Stań do apelu" nowa książka Andrzeja Nowaka-Arczewskiego
Podziel się:
Oceń:
Na rynku ukazała się książka „Stań do apelu” autorstwa Andrzeja Nowaka-Arczewskiego, pochodzącego z Ostrowca Świętokrzyskiego dziennikarza, publicysty i reportera.

To kolejna pozycja mówiąca o tragicznych losach  Tomasza Wójcika „Tarzana”, postaci  związanej z naszym regionem. Na początku tego roku ukazał się fabularyzowany film dokumentalny „Tarzan – ułan z Zawichostu” produkcji Fundacji Odzyskajmy Nasza Historię i Stowarzyszenia Ostrowieccy Patrioci.  

Robert Martynowski kandydat do Rady Powiatu Ostrowickiego
Robert Martynowski kandydat do Rady Powiatu Ostrowickiego
Robert Martynowski kandydat do Rady Powiatu Ostrowickiego

Praca nad książką trwała blisko dwa lata. Autor dotarł do dokumentów i osób, które poznały „Tarzana” i były świadkami wojennych wydarzeń. W czasie pracy nad książką autor zmierzył się z wieloma problemami. Świadkowie zdarzeń sprzed ponad 70 lat to często ludzie w bardzo sędziwym wieku. Wielu z nich już nie żyje.  

Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości jest dobrą okazją aby zainteresować się postaciami, które żywo wpisały się w historię naszego regionu. Wachmistrz Tomasz Wójcik ps. „Tarzan” niewątpliwie taką postacią był. Piętno wydarzeń wojennych trwale odcisnęło się na społeczeństwie a każda publikacja opisująca ten tragiczny w dziejach Polski okres przybliża nas do zapoznania z historią naszego regionu.

  • TAGI:

Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
gość
gość 4.10.2018, 16:08

Fenomenalna książka "Stań do apelu. Pseudonim Tarzan". O książce wypowiada znakomity publicysta, historyk, Michał Wójcik:
https://www.youtube.com/watch?v=Pv3Xp2BkyaY
abc
abc 29.08.2018, 19:15
Bardzo proszę, aby nie mieszać tego pana z filmem "Tarzan - ułan z Zawichostu". To dwa odrębne projekty.
gość
gość 28.09.2018, 10:02
Dwa odrębne projekty, tak jak dwa odrębne światy w widzeniu historii, postaci historycznej. Jeden to obraz powierzchowny w stylu "o żołnierzu, który się kulom nie kłaniał", drugi to próba zrozumienia tragizmu bohatera, jego wyborów, decyzji, pokazania całego kontekstu jego działań.
pen
pen 24.07.2018, 18:06
Żebrowski podczas prezentacji książki to szczyt dyletanctwa. Wypowiada się o publikacji tylko po lekturze jej okładki. Jego zarzuty to jak rzut kulą w płot. Archiwa, źródła, z których podobno autor nie korzystał, są w książce cytowane, zeskanowane. NKWD, UB, Mossad - w książce jest to dokładnie wyjaśnione przez kogo tak naprawdę był ścigany Tomasz Wójcik "Tarzan" . o czym pisał sam bohater w cytowanych materiałach, wypowiadała się rodzina 'Tarzana". pisał autor w rozdziale "Od autora". Gloryfikacja AL w książce - komu pan wciska taką głupotę, panie Żebrowski?
Fly
Fly 19.07.2018, 19:52
Szkoda, że autor po spotkaniu z rodziną Tarzana i historykiem, Leszkiem Żebrowskim, honorowo, nie zdecydował się wycofać książki z obiegu. Zalecam, przed kupnem książki,obejrzenie filmu o niej "W obronie bohatera"Żebrowskiego. I absolutnie nie można zgodzić się, że KAŻDA publikacja przybliża nas do historii. Ta zdecydowanie - nie.
https://www.youtube.com/watch?v=SZhJipwRn_U
gośc
gośc 20.07.2018, 10:55
szkoda, że autor tego posta krytykującego autora książki i żądającego jej wycofania nie jest w stanie pojąć różnic dotyczących gatunków literackich oraz zamysłu autora ej publikacji! poza tym, tak jak podają wszystkie oficjalne źródła i sam Żebrowski to potwierdza, to nie jest on historykiem a ekonomistą z wykształcenia ! historykiem jest tylko z pasji ale żadnego wykształcenia kierunkowego w tej dziedzinie nie ma!!!

Pozostałe