CASTOrada
CASTOrada
CASTOrada

Podejrzani o wyłudzanie pieniędzy z NFZ

  • 1.06.2018, 13:04 (aktualizacja 01.06.2018 17:04)
Podejrzani o wyłudzanie pieniędzy z NFZ
Podziel się:
Oceń:
Świętokrzyscy policjanci zatrzymali 9 osób, w tym lekarza, kierownika przychodni oraz rehabilitantów podejrzanych m.in. o fałszowanie dokumentacji medycznej i wyłudzanie pieniędzy z Narodowego Funduszu Zdrowia. Wśród zatrzymanych jest także dwóch właścicieli sklepów medycznych. Szacuje się, że w wyniku przestępczej działalności NFZ, ZUS i KRUS  stracił na chwilę obecną 100 tysięcy złotych, ale jak wynika z prowadzonego śledztwa straty tych instytucji łącznie mogą sięgać nawet 1 mln zł.  

Policjanci z Wydziału dw. z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Kielcach od czerwca 2016 roku prowadzą śledztwo w sprawie nieprawidłowości w jednej z przychodni na terenie powiatu jędrzejowskiego.

Z ustaleń wynika, że w placówce dochodziło do wyłudzenia refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia za zabiegi rehabilitacyjne i wizyty lekarskie, które fizycznie nie miały miejsca. Policjanci podejrzewają, że dochodziło tam również do wyłudzeń refundacji na sprzęt ortopedyczny i inne wyroby medyczne na szkodę Narodowego Funduszu Zdrowia, a także innych podmiotów takich jak Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego czy Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

W poniedziałek 28 maja doszło do pierwszych zatrzymań, m.in. kierownika przychodni oraz kilku jej pracowników, w tym lekarza i rehabilitantów oraz dwóch pracowników sklepu medycznego. Łącznie 9 osób usłyszało już zarzuty związane z przyjmowaniem i wręczaniem korzyści majątkowych oraz poświadczaniu nieprawdy w celu osiągnięcia korzyści majątkowych w dokumentacji medycznej i finansowej na szkodę Narodowego Funduszu Zdrowia. Policjanci na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczyli majątek zatrzymanych na łączną kwotę 114 tysięcy złotych. 

Za zarzucane przestępstwa, podejrzanym grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Sprawa ma charakter rozwojowy. Do przesłuchania zostało funkcjonariuszom jeszcze około 400 pacjentów przychodni oraz dalsza analiza zabezpieczonej dokumentacji medycznej.

  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe