Rodzinne miasto w grafikach Zygmunta Mruka

  • 30.05.2018, 16:35 (aktualizacja 31.05.2018 14:16)
  • Anna Głąb
Rodzinne miasto w grafikach Zygmunta Mruka
Podziel się:
Oceń:
Na ile rodzinne miasto może zostać w sercu i wspomnieniach człowieka, o tym można było  przekonać się można podczas wernisażu prac Zygmunta Mruka w Galerii Fotografii MCK w Ostrowcu.

Zygmunt Mruk urodził się w Chmielowie, ale wychował w Ostrowcu przy ulicy Żabiej. Już we wczesnym dzieciństwie ujawnił się w nim talent plastyczny. Po nieudanej próbie studiowania na Akademii Sztuk Pięknych, ukończył studia pedagogiczne i pracował jako dyrektor szkoły średniej na Dolnym Śląsku. Przez całe życie tworzył grafiki. Uwieczniał na nich naturę, pejzaże, ale przede wszystkim architekturę. Odtwarzał ją z fotograficzną precyzją. 
Po śmierci spuścizną artystyczną Zygmunta Mruka opiekuje się jego siostra Irena Ciecieląg. Marzeniem obojga rodzeństwa było przygotować wystawę dla szerokiej publiczności. Prace prezentowane w Galerii Fotografii zostały przedrukowane na specjalnym materiale, pozwoli to na wykorzystanie ich w plenerze podczas Dni Ostrowca.
Zygmunt Mruk tworzył także kroniki, zapiski z całego życia to około pięćdziesięciu tomów zawierających refleksje, obserwacje, wycinki prasowe, zdjęcia i rysunki.
Wystawę prac Zygmunta Mruka będzie można oglądać w Galerii Fotografii do końca czerwca.

Anna Głąb
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Na czas trwania ciszy wyborczej, możliwość komentowania została zablokowana.

Pozostałe