CASTOrada
CASTOrada
CASTOrada

Pół żartem, pół serio o Ostrowcu

  • 30.05.2018, 15:05 (aktualizacja 31.05.2018 17:54)
  • Anna Głąb
Pół żartem, pół serio o Ostrowcu
Podziel się:
Oceń:
Każdy czytelnik tygodnika "Walczymy o Stal" pamięta kącik humorystyczny "Pół żartem, pół serio". Jego autorem był rysownik Tadeusz Szypowski. 

Tadeusz Szypowski przez przeszło dwadzieścia lat tworzył rysunki satyryczne. Znamy mistrza Szypowskiego – malarza kontemplacyjnych obrazów olejnych i  twórcę portretów i aktów wykonanych ekspresyjną kreską, ale w piątek mieliśmy okazje poznać drugie oblicze pana Tadeusza.
Wystawa w ostrowieckim BWA pokazuje przekrój prac artysty z lat 1975-1986. To  wystawa rysunków satyrycznych tworzonych przez ostrowieckiego artystę dla gazety hutniczej „Walczymy o stal” i publikowanych na jej łamach w rubryce „Pół żartem, pół serio…”. Przedstawiały one w krzywym zwierciadle życie ostrowieckiej huty i samego miasta. Były osobistym i często krytycznym komentarzem do rzeczywistości późnego PRL-u. Z drugiej strony wiele z tych rysunków, szczególnie te wytykające nieśmiertelne ludzkie wady i głupotę, pozostają aktualne do dziś i nadal śmieszą.
Grafiki są przedrukami z archiwalnych numerów gazety. Dobór prac pokazuje nie tylko najcelniejsze dowcipy rysunkowe, jest też przekrojem nastrojów społecznych. J

Tadeusz Szypowski od kilku lat koncentruje się na malarstwie sztalugowym, satyra uzupełnia jego obraz artystyczny. Częściej tworzona była doraźnie, na potrzeby kolejnych numerów tygodnika.

Wystawę w ostrowieckim BWA można oglądać do końca czerwca.

 

Anna Głąb
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe