CASTOrada
CASTOrada
CASTOrada

Jak mówić dzieciom o wojnie?

  • 13.03.2018, 16:39 (aktualizacja 14.03.2018 16:59)
Jak mówić dzieciom o wojnie?
Podziel się:
Oceń:
W Miejskiej Bibliotece Publicznej uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5  mieli okazję spotkać się z autorką książki "Wszystkie moje mamy". Z tym trudnym wyzwaniem mówienia prawdy dzieciom tak, aby nie bały się świata, mierzą się autorzy książek z cyklu "Wojny dorosłych - historie dzieci". 

Renata Piątkowska jest autorką książki "Wszystkie moje mamy". Historia opowiedziana jest z perspektywy żydowskiego chłopca, Szymka, który  dzięki Irenie Sendlerowej został wyprowadzony z getta. 
2018 obchodzony jest jako rok Ireny Sendlerowej w dziesiątą rocznicę śmierci. 
 

Irena Sendlerowa działała w Komitecie Pomocy Żydom Żegota. Dzięki legitymacji pracownika kolumny sanitarnej zwalczającej choroby zakaźne w getcie mogła swobodnie się po nim poruszać. Dzięki temu udało jej się uratować ponad dwa i pół tysiąca żydowskich dzieci. Po opuszczeniu getta były umieszczane w zakonach, u sprawdzonych rodzin. Kiedy Sytuacja zaczynała być groźna dla dziecka i opiekunów, natychmiast było ono przenoszone w inne miejsce. Stąd tytuł książki. Wszystkie moje mamy to dla Szymka, bohatera powieści, kobiety, które uratowały mu życie.
Kanwą opowieści stały się wspomnienia osób uratowanych przez Irenę Sendlerową a także historie zawarte w cyklu "Dzieci Holocaustu mówią".
Powieść "Wszystkie moje mamy" zdobyła nagrodę "Przecinek i kropka" EMPiKu oraz I miejsce na Festiwalu Literatury jako najwartościowsza książka dla dzieci. 

  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe