CASTORAMA
CASTORAMA
CASTORAMA

Staszic w Korowodzie Niepodległości

  • 6.03.2018, 08:19 (aktualizacja 08.03.2018 21:04)
  • Redakcja Lokalna.TV
Staszic w Korowodzie Niepodległości
Korowód Niepodległości zawitał do Ostrowca Świętokrzyskiego 5 marca. Jedną z najliczniejszych grup biorących udział w projekcie stanowili uczniowie Liceum Ogólnokształcącego Nr I im St. Staszica. Spotkanie było ciekawą lekcją historii dotyczącą powstań narodowych, zaborów, I wojny światowej i bohaterów tamtych czasów.

Ostrowiec Świętokrzyski stał się kolejnym przystankiem na trasie Korowodu Niepodległości, który został zorganizowany przez wojewodę świętokrzyskiego Agatę Wojtyszek. Projekt wpisuje się w obchody 100- lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Realizowany jest w ramach wieloletniego programu „Niepodległa” i kierowany jest do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Celem przedsięwzięcia jest wzmacnianie więzi obywatelskiej, ukazywanie wzorowych postaw patriotycznych oraz inspirowanie młodych ludzi do kreowania własnego wyobrażenia współczesnego patriotyzmu.

Korowód Niepodległości zawitał do Ostrowca Świętokrzyskiego 5 marca i cieszył się dużym zainteresowaniem dzieci i młodzieży . Jedną z najliczniejszych grup biorących udział w tym projekcie stanowili uczniowie Liceum Ogólnokształcącego Nr I im St. Staszica w Ostrowcu Św., nad którymi opiekę sprawowali dyrektor szkoły  Dariusz Kaszuba, wicedyrektor  Tomasz Kwiatkowski oraz nauczyciele  Dorota Mączka i Katarzyna Szczerbińska.

Spotkanie było ciekawą lekcją historii dotyczącą powstań narodowych, zaborów, I wojny światowej i bohaterów tamtych czasów. Młodzież wysłuchała wykładu „Droga do Niepodległej”, który został wygłoszony przez historyka Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach - Edytę Krężołek. Uzupełnieniem prelekcji była projekcja zrealizowanego w bardzo atrakcyjnej konwencji filmu „Niezwyciężeni”. Następnie uczniowie mieli możliwość sprawdzenia swojej wiedzy w konkursie historycznym dotyczącym postaci i wydarzeń lat 1914 - 1918. Pierwsze miejsce zajął zespół reprezentujący „Staszica” w składzie: Natalia Domańska, Natalia Kocznur i Wojciech Cieślik z klasy ID , którzy wykazali się rzetelną znajomością dziejów odzyskania przez Polskę niepodległości. Niewątpliwą atrakcją przygotowaną przez organizatorów była wystawa militariów z czasów II Rzeczypospolitej.

Każdy uczestnik Korowodu Niepodległości otrzymał „Elementarz Młodego Patrioty” przybliżający w interesujący sposób polską kulturę, tradycję i historię, co jest nie tylko elementem kształtowania tożsamości narodowej, ale skłania również do refleksji na temat współczesnego rozumienia patriotyzmu.

 

 

Redakcja Lokalna.TV

Zdjęcia (2)

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe