CASTOrada
CASTOrada
CASTOrada

Odwilż! Uwaga na cienki lód

  • 6.03.2018, 10:15 (aktualizacja 09.03.2018 19:38)
Odwilż! Uwaga na cienki lód
Podziel się:
Oceń:
Świętokrzyska policja przestrzega przed wchodzeniem na zamarznięte zbiorniki wodne. Ostatnie dni są cieplejsze, co powoduje że lód robi się cieńszy i znacznie bardziej kruchy. Jego pęknięcie stanowi ogromne zagrożenie, którego następstwem może być nawet utonięcie!

Siarczyste mrozy w regionie świętokrzyskim odpuściły, w dzień termometry już wskazują wartości dodatnie. Taka sytuacja sprawia, że grubość lodu pokrywającego zbiorniki wodne szybko ulega zmniejszeniu. Jeśli dołożymy do tego nierozsądek, w postaci zabaw na lodzie, spacerowanie po tafli albo wędkowanie – o wypadek nie trudno. Niewiele zabrakło, aby tragedią skończyło się załamanie lodu pod nastolatkiem. Do tej niebezpiecznej sytuacji doszło pod koniec lutego  w powiecie jędrzejowskim. Chłopcu z pomocą szybko ruszyli policjanci, ale wypadku można było uniknąć stosując się do zasad bezpieczeństwa.

Dlaczego lód jest tak niebezpieczny?

- nie jesteśmy w stanie dokładnie stwierdzić jaka jest jego grubość

- pokrywa tworzy się bardzo powoli, nawet kilkanaście dni, natomiast topienie następuje w ciągu już kilkunastu godzin

- pęknięcie może spowodować, że wpadniemy pod zamarzniętą taflę, skąd bardzo trudno jest się wydostać

- woda pod lodem jest zimna, co szybko powoduje wyczerpanie i wychłodzenie organizmu

Policja ostrzega ! Wychodząc na lód na zamarzniętych naturalnych akwenach podejmujemy duże ryzyko. Wędkowanie lub korzystanie ze ślizgawek na jeziorach, stawach i rzekach jest w czasie odwilży bardzo niebezpieczne. Lód, który wydaje się solidny, może w każdej chwili pęknąć. 

  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe