CASTOrada
CASTOrada
CASTOrada

Dramat "Matka"

  • 4.03.2018, 11:17 (aktualizacja 19.10.2018 16:51)
  • Lokalna.TV Ostrowiec Świętokrzyski www.lokalnatelewizja.pl
Dramat "Matka"
Podziel się:
Oceń:

Teatr UTW działa od 2012 roku. Zaczęło się od krótkich prezentacji teatralnych według pomysłu Alicji Sołtys - prowadzącej chór UTW. W związku z tym zawiązała się sekcja teatralna, którą przez 2 lata prowadziła Krystyna Krzemińska. W tym czasie wystawiono bajki m. in. ,,Kot w butach", a także Jasełka i fragmenty sztuki ,,Balladyna". 

Obecnie zajęcia teatralne odbywają się cotygodniowo pod kierunkiem Krystyny Borys. Uczestniczy w nich 12 - 15 osób w zależności od spektaklu i potrzeb prezentacji w środowisku lokalnym. Przygotowane barwne przedstawienie baśni H.Ch.Andersena i braci Grimm, spektakle o charakterze terapeutycznym, jasełka prezentowane są w placówkach przedszkolnych, szkołach podstawowych w klasach I i II w Ostrowcu Świętokrzyskim i Powiecie Ostrowieckim.

Niejednokrotnie są pokazywane na miejskich festynach. Od czterech lat uniwersyteccy aktorzy - amatorzy podejmują się przygotowania i prezentacji sztuk teatralnych. Jest to dla nas szczególne wyzwanie, gdyż wymaga opracowania dłuższego tekstu, poznania epoki i zrozumienia bohaterów dramatu,  a tym samym wczucia się w rolę, jaką aktor ma zagrać. W  repertuarze uniwersyteckim sięga się po klasyki literatury francuskiej, polskiej i rosyjskiej. Opracowane spektakle teatralne: ,,Naszyjnik" ,, Matka" J. Szaniawskiego i ,,Oświadczyny" Antoniego Czechowa - prezentujemy w różnych środowiskach seniorskich, jak w ostrowieckich DPS, spotkaniach zawodowych. Uczestniczymy w przeglądach teatralnych, spotkaniach uniwersyteckich, ogólnopolskich konkursach jakie są organizowane podczas Juwenaliów Uniwersytetu III Wieku w Warszawie, gdzie zdobyliśmy wyróżnienie za rolę matki - Mirosława Duda i przedstawienie ,,Oświadczyny" Uniwersyteckie przedstawienie baśni, bajek, jasełek  sztuki teatralnej wspierają" Ewa Bałazy, Waldemar Sołtys (muzyka), Anna Gębusia i Anna Karczewska ( stroje, rekwizyty, dekoracje), Teresa Lisowska, Danuta Szałczyńska ( plastycy - dekoracje) oraz Marek Szczepański - nagłośnienie, efekty dźwiękowe, techniczne, transport dekoracji. Wszyscy uniwersyteccy aktorzy dbają o stroje. Często sami je projektują i szyją. 

,,Matka" Jerzego Szaniawskiego - jednoaktówka z dramatu ,,Dwa teatry".

 

Aktorzy Teatru UTW WSBiP:

Mirosława Duda - Matka

Ryszarda Cudzik - Pani z miasta

Emilia Sękiewicz - Córka, Żona Leśniczego

Marek Szczepański -Leśniczy

 

Muzyka - Waldemar Sołtys

Efekty dźwiękowe - Marek Szczepański

Reżyseria- Krystyna Borys

Lokalna.TV Ostrowiec Świętokrzyski www.lokalnatelewizja.pl
  • TAGI:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
KS. Paweł Anioł
KS. Paweł Anioł 7.03.2018, 17:26
Gratuluję pomysłu i TV realizacji. Wspaniali Aktorzy. Super pomysł.
utw
utw 5.03.2018, 22:49
brawo,brawo,brawo

Pozostałe