CASTOrada
CASTOrada
CASTOrada

Kardynał Adam Kozłowiecki - Misjonarz Afryki

  • 26.02.2018, 14:27 (aktualizacja 03.03.2018 13:01)
  • Anna Głąb
Kardynał Adam Kozłowiecki - Misjonarz Afryki
Podziel się:
Oceń:
Misjonarz, jezuita, więzień Dachau, wydziedziczony ziemianin - kardynał Adam Kozłowiecki SJ. Przez ponad 60 lat pracował z najbiedniejszymi mieszkańcami Zambii. Wystawę poświęconą tej postaci można oglądać w Wyższej Szkole Biznesu i Przedsiębiorczości.

Przyszły kardynał Adam Kozłowiecki urodził się w Hucie Komorowskiej niedaleko Kolbuszowej w rodzinie zamożnych ziemian. Ojciec był przeciwny wobec planów syna dotyczących wstąpienia do zakonu jezuitów. Gdy Adam nie ugiłą się pod presją rodziny, ojciec go wydziedziczył. Podczas II wojny światowej Adam Kozłowiecki, wraz z innymi kapłanami był więziony w obozie koncentracyjnym w Dachau. Obóz przeżył.

Tuż po wojnie, w 1946 roku, Adam Kozłowiecki wyjechał do Afryki, tam pracował z trędowatymi, chorymi na AIDS, dla nich organizował pomoc medyczną, szkoły i dach nad głową. Do dziś jedo imię Zambijczycy wspominają z ogromnym szacunkiem.

Fundacja "Serce bez granic", która jest organizatorem wystawy, ma swoją siedzibę w Hucie Komorowskiej. Zadaniem fundacji jest przypominanie o kardynale Kozłowieckim.

Wystawa składa się z 24 plansz obrazujących życie kardynała, służą temu także stoły multimedialne i piramidy prezentujące eksponaty w technologii 3D.

Wystawę "In nomine Domini" w Wyższej Szkole Biznesu i Przedsiębiorczości będzie można oglądać do 10 marca.

 

Anna Głąb
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe