CASTOrada
CASTOrada
CASTOrada

Wciągarki elektryczne przyspieszą wykonywane prace, jednak należy pamiętać o BHP

  • 16.02.2018, 10:39 (aktualizacja 18.02.2018 23:00)
  • Grupa Tipmedia
Wciągarki elektryczne przyspieszą wykonywane prace, jednak należy pamiętać o BHP
Podziel się:
Wiele branż, tj. transportowa, czy budowlana wykorzystuje ciężkie materiały, które muszą być przenoszone w różne miejsca, często znajdujące się na wysokości. Ciężkość konkretnych materiałów, tj. konstrukcje stalowe, czy betonowe, uniemożliwia przeniesienie ich przez pracowników, gdyż stwarzałoby to wielkie niebezpieczeństwo, a ponadto przy bardzo dużych ciężarach jest to niemożliwe.

Warto wtedy skorzystać z wciągarek elektrycznych, które pozwolą na szybkie i wygodne podnoszenie wysokiego tonażu na pożądaną wysokość. Przyspieszy to prace na dużych budowach, a także ułatwi oraz zapewni większy komfort, a także bezpieczeństwo.

Wciągarki elektryczne to urządzenia, które cechuje doskonała wytrzymałość oraz nośność w zależności od modelu, nawet do 20 ton.
Każdy sektor gospodarki w mniejszym lub większym stopniu używa wciągarek, które przyspieszają pracę w przestrzeni przemysłowej. Warto również zauważyć, że wykorzystywane są one nawet w leśnictwie, do przenoszenia ściętych, dużych konarów drzew. W przypadku gdy mieliby to robić pracownicy, potrzeba by wielu osób, a praca byłaby długoterminowa.

Firmy, które chcą zwiększyć swoje przychody oraz przyspieszyć wykonywane prace, powinny zaopatrzyć się w ten typ wciągarek. Jednak na rynku jest tak szeroki wybór modeli, że najlepiej zdecydować się na doradztwo specjalisty. Firmy, które posiadają ten typ urządzeń wyprzedzają konkurencję, ponieważ ich praca wykonywana jest szybciej, a także dokładniej, co wiąże się ze znacznie wyższymi zyskami.

Wciągarki wymagają umiejętnego sterowania, a także znajomości obsługi i zasad BHP. Pomimo tego, że wykorzystywane są od wielu lat, w niemal każdym sektorze, wciąż dochodzi do wypadków. Konsekwencją tego są ciężkie urazy, a nawet śmierć pracowników. Przede wszystkim żaden pracownik nie może znaleźć się pod przedmiotami wciąganymi, gdyż niesie to ze sobą niebezpieczeństwo przygniecenia, w przypadku wyślizgnięcia się przedmiotu. Poza tym nigdy przedmiot przenoszony nie ma całkowitej stabilności, stąd przy wciąganiu może uderzyć w osoby postronne. Warto zauważyć, że większość wypadków jest wynikiem ludzkiego błędu, a nie awarii maszyny. Każdy przedmiot wciągany na wysokość musi być odpowiednio zabezpieczony, a jego brak powoduje wypadki. Warto zastanowić się jakie są ich inne przyczyny. Często jest to przepracowanie. Zmęczeni pracownicy mogą popełniać proste błędy, czasem opłakane w skutkach, gdy są przeciążeni i muszą wyrabiać się w terminach narzuconych przez pracodawcę. Poza tym rutyna odgrywa także dużą rolę, gdyż wtedy często zapomina się o regulaminowym postępowaniu w pracy z określonymi maszynami.

 

Artykuł sponsorowany

Grupa Tipmedia

Pozostałe