Wojsko wkracza do Ostrowca Świętokrzyskiego

  • 9.01.2018, 13:13 (aktualizacja 09.01.2018 15:11)
Wojsko wkracza do Ostrowca Świętokrzyskiego
Podziel się:
Oceń:

Ministerstwo Obrony Narodowej przystąpiło do  kolejnego, już 3 etapu formowania w Polsce Wojsk Obrony Terytorialnej. Tym razem prace nad stworzeniem oddziałów obejmują województwo pomorskie, łódzkie i świętokrzyskie. 

W województwie świętokrzyskim powstanie X Świętokrzyska Brygada.
Dowództwo brygady mieścić będzie się w Kielcach - jako stolicy województwa. Ponadto w świętokrzyskim utworzone zostaną dwa bataliony piechoty wojsk obrony terytorialnej. Miejscem pierwszego z nich ponownie stają się Kielce, drugi batalion powstanie w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Batalion zlokalizowany będzie , w budynku dawnej siedziby Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego , obiekt spełnia  wymagane standardy, przed laty wykorzystywany był właśnie na koszary wojskowe, teraz jednak  konieczna będzie jego modernizacja pod potrzeby batalionu.  Tym zajmie się już dowództwo wojsk obrony terytorialnej.

Jak podkreśla starosta Zbigniew Duda utworzenie batalionu w Ostrowcu Świętokrzyskim przełoży się też na stronę gospodarczą miasta. A to za sprawą osób, które do Ostrowca przyjadą i zamieszkają. W skład batalionu wejdą żołnierze zawodowi, będzie ich około 70-ciu, oraz ochotnicy wojsk obrony terytorialnej, którzy regularnie odbywać będą ćwiczenia,  w cyklicznych szkoleniach ma brać udział do 800 osób.

Na dowódcę  X Świętokrzyskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej mianowano  pułkownika Artura Barańskiego, który obowiązki obejmie 15 stycznia. To absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej w Poznaniu.

Pierwszym zadaniem pułkownika będzie utworzenie dowództw brygad oraz pierwszych batalionów lekkiej piechoty, tak aby na przełomie 2018 i 2019 roku mogły rozpocząć się szkolenia ochotników.Wojska Obrony Terytorialnej to piąty rodzaj sił zbrojnych, to nieregularna armia, która będzie wspomagać wojsko w sytuacjach kryzysowych, klęskach żywiołowych czy w pozyskiwaniu informacji.

  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Na czas trwania ciszy wyborczej, możliwość komentowania została zablokowana.

Pozostałe