W trosce o pamięć, historie Żydów ocalonych z Zagłady

W trosce o pamięć, historie Żydów ocalonych z Zagłady
Stowarzyszenie Kulturotwórcze Nie z Tej Bajki wraz z Muzeum Żydowskim Galicja prezentuje wystawę „Wszystkie drogi… historie Żydów ocalonych z Zagłady”.

Miałem wtedy 17 lat... To był koniec października 1943 roku. Każdego ranka był apel, czasami robiono tzw "akcje" - po prostu wybierano kilka osób i strzelano do nich... Nam udawało się przeżyć".   

HOTEL ACCADEMIA ZAPRASZA
HOTEL ACCADEMIA ZAPRASZA
HOTEL ACCADEMIA ZAPRASZA

Relacje, tego wówczas nastolatka, i kilkunastu innych ocalonych z Zagłady polskich żydów, teraz można poznać w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Z ponad 3 milionowej populacji żydów polskich, podczas Zagłady przeżyło zaledwie 10%. Wystawa „Wszystkie drogi… – historie Żydów ocalonych z Zagłady”, która jest własnością Muzeum Żydowskiego Galicja, zawitała do naszego miasta w związku z rocznicą makabrycznych wydarzeń.  W dniach 10-12 października 1942 roku Niemcy wywieźli na natychmiastową śmierć w komorach gazowych Treblinki około 10 000 ostrowieckich Żydów. O pamięć żydowskiej historii miasta dba Stowarzyszenie Kulturotwórcze Nie z Tej Bajki.

W ramach projektu „Mobilna Przestrzeń Kultury” przewidziano w mieście jeszcze kilka ciekawych wydarzeń. W najbliższą sobotę, 14 października o godzinie 12.00, odbędzie się spacer „Żydowski Ostrowiec”. Spotkanie zaplanowano pod Pomnikiem Żydów Ostrowieckich, ul. Starokunowska, zaś o godzinie 16.00 będzie można wziąć udział w  warsztatach „Napisz to po hebrajsku!” – miejscem warsztatów dla dorosłych, będzie Centrum Aktywności Obywatelskiej, ul. Sienkiewicza.

 

 

    

 

Karolina Kamińska
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe