Wyjątkowe tkaniny można podziwiać w muzeum

Wyjątkowe tkaniny można podziwiać w muzeum
Kiedyś zdobiły ściany w niemal każdym domu, a ich posiadanie było wyznacznikiem stylu. Dziś są nieco zapomniane i częściej można je oglądać w muzeach. Gobeliny, sumaki i kilimy czyli tkaniny dekoracyjne, można oglądać w ostrowieckim muzeum.

Dekorowano nimi ściany czy stoły. Mięsiste gobeliny i ich mniejsze odpowiedniki, czyli kilimy zastępowały obrazy i były najczęstszym elementem zdobiącym mieszkania w naszym mieście. Zatem nie przypadkowo mieszkańcy Ostrowca Świętokrzyskiego mają szczególny sentyment, do tego rodzaju ozdobnych tkanin. 

Przedstawiane na wystawie w muzeum w Częstocicach przykłady szlachetnych tkanin artystycznych, pochodzą ze zbiorów fundacji Cepelia. Spółdzielnia artystyczna, przez lata zajmowała się promocją sztuki ludowej. Tworzeniem  tkanych obrazów zajmowali się nie tylko artyści amatorzy czy rzemieślnicy. Obrazy tkane wełną lub jedwabiem powstawały w pracowniach akademickich.  

Tradycję tkania gobelinów i kilimów według starych zasad, od kilkunastu lat przywracają panie z Koła Gospodyń Wiejskich w  Szewnie. Ich prace można często podziwiać na lokalnych kiermaszach.

Wielobarwne, zaskakujące często fantazją  pomysłu gobeliny, mniejsze kilimy czy wreszcie przestrzenne sumaki można oglądać w muzeum w Częstocicach do końca listopada. 

    

Teresa Czajkowska
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe